| Day1919 a întrebat:

Am nevoie de un sfat important. Idee e ca de cand am fost mica am fost atrasa de partea de literatura, imi placea la nebunie sa citesc. Apoi, odata ce am crescut, pasiunea mea a avansat sa zic asa si am fost atrasa de scris. Am scris multe povestioare, iar sentimentul pe care il am atunci cand scriu ceva e de o fericire nedescrisa. Ma simteam atat de bine cand scriu, atunci cand pun pixul pe hartie, pur si simplu parca intru in transa si cuvintele imi vin de la mine. Problema e ca, le-am explicat parintilor toate acestea, spunandu-le cat de mult imi place acest lucru, ca simt in mine ca sunt destinata pentru asa ceva. Insa, nici n-au vrut sa auda, mi-au zis intruna ca din scriitor nu se castiga nici un ban, ca voi muri de foame si ca nu voi realiza absolut nimic in viata. Nu sunt de acord in ruptu capului sa auda despre a continua pe asa ceva. Si as vrea sa va intreb, exista vreo meserie care ar putea sa-mi ofere acelasi sentiment precum mi-l ofera scrisul, dar din care sa pot castiga totusi bine? Multumesc anticipat happy

2 răspunsuri:
| Zuzzy05 a răspuns:

Da,parintii tai au avut dreptate ca nu este o meserie de viitor, dar nu trebuia ca ei sa te descurajeze asa... poti sa continui cu scrisul in paralel cu o meserie pe care ti-o alegi tu(aici nu stiu ce sa iti spun pentru ca nu stiu ce iti mai place, iar sentimentul acela de fericire apare atunci cand faci ceva care iti place cu adevarat). Si eu am inceput sa scriu de vreo doi ani si cunosc foarte bine senzatia pe care o simti happy mult succes!
P.S : Ce fel de povestioare scrii?

| horia2012 a răspuns:

Din pacate, nu. Una e sa scrii literatura,
alta sa facu jurnalism sau cine stie ce prezentari sau orice altceva. Dar ce te incurca sa practici o meserie care sa aduca bani si sa si scrii in acelasi timp. Experienta de viata te va ajuta.
Si o meserie in care sa te plimbi, sa intri in contact cu cat mai multi oameni.