| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.Eu sunt o fire mai timida.Nu prea ies afara sa ma joc cu copii ( pentru ca nu sunt de varsta mea ), la scoala sunt ignorata de colegi. Soar daca mai face mama ceva pentru clasa sunt bagata in seama. In fine, nu va intereseaza viata mea.Nici parintii nu prea ma lasa sa fac lucruri cum ar fi : Sa ies in parc, sa merg pe la prietenii mei ( ma lasa doar pe la 2 colege, dar nu suntem bune prietene ). Anul acesta ma lasa sa merg singura la scoala ( pentru prima data ).Ei bine...Aici apare problema.Imi este cam frica,pentru ca este prima data.Ce sa fac? Chiar imi doresc sa merg singura la scoala, dar mi-e frica.
Si mai am o intrebare : Cum sa imi inving aceasta teama " timiditatea "?

Va rog sa nu imi luati intrebare peste picior.Va rog frumos fiti seriosi deoarece este o situatie importanta pentru mine.

8 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Cati anisori ai?

| anonim_4396 explică (pentru măcheamăăăî):

11,aproape 12.

| măcheamăăăî a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi inainte, ai tai sunt prea grijulii.Asteapta sa mai cresti si sa vorbesti cu ei.

| Meow15 a răspuns:

Păi mai întâi. de ce eşti timidă? laughing. Mie îmi era teamă de ce părere au alţii despre mine. Dar a început să nu mă mai intereseze asta. Nu are nimic dacă te duci singură la şcoală. Când ajungi zâmbeşti, îţi saluţi colegii, le spui că ţi-a fost dor de ei, apoi începeţi să discutaţi ce aţi mai făcut în vacanţă. Şi spune ce vrei, ce gândeşti, fără să-ţi pese ce cred ceilalţi. Adică să fii aşa cum eşti cu părinţii, colegii ar trebui să îţi fie o a doua familie, nu ai de ce să fii timidă cu ei. Eu de când fac asta am început să am mai mulţi prieteni şi cu colegii nici nu se pune problema big grin. Succes!

| LivingLouder a răspuns:

Mai intai discuta asta cu parintii, ia-o treptat.

| LivingLouder a răspuns:

Incearca ca mergi in parc si sa vorbesti cu prietenii tai

| geani444 a răspuns:

In primul rand nu mai fii timida lasa-o deoparte fii curajioasa nu iti face nimeni nimic in legatura cu scoala nu trebuie sa iti fie frica sa mergi singura nu iti face nimeni nimic ajunge la scoala vorbesti cu colegi despre vacanta etc si inca ceva vorbeste cu parinti sa te lase de mai multe ori in oras la un suc la o joaca si o sa iti faci prieteni dar lasa teama deoparte si bafta la invatat.

| Ownagee a răspuns:

Incearca sa fii cat mai deschis prima impresie conteaza mereu daca pari timida prima data se vor obisnuii cu tine in acest fel si te vor ignora si te vei simti sa zic inchisa in tine tin minte cand eram de varsta ta si eu eram timid si imi placea sa stau mai mereu singur sa nu ies in evidenta si evident a fost o greseala deoarece nu aveam prietenii si ma simteam singur, prin inceput fa'ti o prietena si fii cat mai deschisa nu sta mereu retrasa, vor fii copii de varsta ta si o sa te intelegi bine deoarece aveti aceiasi varsta si ganditi la fel, prima impresie conteaza mereu invinge timidetea pentru ca la urma urmei totii avem defectele noastre nu zic ca sa fii timid e un defect ci din contra e o slabiciune care o poti invinge foarte usor, o sa vezi ca o sa te intelegi de minune sunt sigur successhappy sper ca te'am ajutat.