| piitiica a întrebat:

Hei TPU:* puteti sa-mi spuneti ce stranduri mai sunt prin bucuresti va rog? funda/

4 răspunsuri:
| TeodoraMaria98 a răspuns:

Ştrandul Dâmboviţa

Pe Şoseaua Virtuţii, găseşti ştrandul Dâmboviţa (Ciurel) deschis permanent, care deschide, de altfel, şi sezonul de scăldat în Bucureşti.

Este modernizat recent şi dispune de cinci bazine de înot, dintre care trei sunt pentru adulţi. Copiii au şi ei rezervate două bazine, precum şi spaţii de joacă, terenuri de sport (fotbal, tenis de masă şi câmp). Plaja este cu nisip, ca să te simţi la mare, şezlonguri şi umbreluţe, precum şi duşuri.

Pretul de intrare este de 5 lei pentru adulţi şi 3 lei pentru copii, iar cei sub 7 ani beneficiază de gratuitate.

Daca vrei sa stai confortabil pe un sezlong, va trebui sa mai scoti din buzunar inca 5 lei. Pentru ora de tenis de masa vei plati 5 lei, pentru fotbal 50 de lei ziua si 70 de lei in nocturnă, iar pentru tenis de camp 20 de lei ziua si 30 de lei noaptea.

Drumul Taberei

Locuitorii din Drumul Taberei dispun şi ei de un loc pentru scăldat, la numărul 115 pe aleea cu acelaşi nume.

Deschis de la 8.00 la 21.00, ştrandul primeşte zilnic 2.000 de persoane pe plaja din gazon, oferă şezlonguri, umbreluţe din stuf, alternative de distracţie pentru copii şi tobogane.

Găseşti şi un restaurant cu bar şi pizza la cuptor, dacă ţi se face foame după atâta bălăceală.

De asemenea, se organizează şi cursuri de înot pentru 100 de lei, 10 şedinţe. Intrarea la cele trei bazine costă 20 de lei de luni până vineri şi 30 de lei în weekend.

Water Park

O alternativă de recreere estivală în proximitatea oraşului este Water Park.

Întins pe 10 mii de metru pătraţi, ştrandul din Otopeni este cel mai mare parc acvatic din Bucureşti, care pune la dispoziţia celor aproape un milion de vizitatori anual 9 piscine, 27 de tobogane şi 4.000 de şezlonguri, precum şi servicii ospitalier (baruri şi terase, restaurant).

Asemănător unui mic parc de distracţii american, Water Park este însă şi mai scump. Aşadar, pentru zece ore de plajă (10.00 - 20.00) în cursul săptămânii vei plăti 30 de lei, iar în weekend, 50 de lei, în timp ce pentru copii, intrarea este 15 şi respectiv 25 de lei.
Cara

Redenumit recent „Cara", ştrandul din zona Titan este cunoscut mai degrabă după numele parcului care îl găzduieşte.

Îţi poţi aşeza şezlongul atât pe nisip cât şi pe gazon şi ai la dipoziţie trei bazine de înnot, dintre care unul olimpic, iar pentru copii sunt disponibile două.

Pe lângă bazine, mai beneficiezi de terenuri de tenis şi fotbal, te poţi da în tobogan şi poţi încerca mâncarea pregătită la grătar, precum şi berea recea de la butoi. De asemenea, complexul are şi un club şi dispune în plus de o scenă pentru concerte in aer liber
Este deschis între orele 8 - 19, iar nocturna de la ora 21 până la 5 dimineaţa.

Intrarea costă 10 lei de luni până vineri şi 15 lei în weekend, iar pentru un şezlong mai plăteşti 10 lei.

Ştrandul Berceni

Numit şi Lamoteşti, ştrandul din strada Izvorul Oltului îţi pune la dipoziţie plajă cu nisip şi gazon, trei bazine de înot, terenuri de tenis, fotbal, baschet şi minigolf.

Daca vrei sa te destinzi la un meci de tenis sau fotbal, vei plati 20 si respectiv 50 de lei, pentru o oră. Ştrandul mai dispune de tobogan, spaţiu de joacă pentru copii, precum şi un parc, unde te poţi adăposti la umbră, şezlonguri, umbrele din stuf şi duşuri.

Ştrandul este deschis zilnic, între orele 9 şi 18.00 până la mijlocul lui august.

| Danoninooo a răspuns:

Păi în Bucureşti este Ştrandul Tineretului, Ştrandul Uverturii [ Str. Dreptăţii nr. 12 ] Ştrandul Dâmboviţa, Ştrandul Copiilor, Ştrandul Berceni, Ştrandul Titan Cara, Ştrandul Drumul Taberei. Sper că te-am ajutat! Baftă!

| LoliTa_7237 a răspuns:

TITAN
3 ligheane(cel mai aproape de minerolling on the floor)
Ştrandul Dâmboviţa (e mf sa mergi pe la 10 seara pana la 1:X)
DRUMUL TABEREI
water parca
cara
lamotesti

| CristiannaMJ a răspuns:

Strandul Moghioros este cel mai bun!
mai este si strandul Ciurel...