| alexa_8934 a întrebat:

Hei TPU,

Stiti alte jocuri de carti nu online ci in realitate si daca stiti puteti sa-mi ziceti si cum se joaca.(In afara de makaoa si razboi)

FUNDA

Răspuns Câştigător
| IoanaSorina a răspuns:

Septica romaneasca, sau septica americana.
Septica romaneasca se joaca asa:
-se da 4 carti la ambii jucatori (atat)
-se pune o carte jos(in afara de zecii(x) si unsprezece(care nu are numar)
-daca ai sa prinzi dupa ce un jucator pune o carte jos de ex: noua de rosu, daca vrei sa prinzi cu tot un noua(nu conteaza de ce culoare) si tot asa daca are jucatorul sa prinda
-cu saptele se prinde tot timpul
-daca nu ai cu ce da, poti si cu zece si unprezece
-la urma se numara punctele, care are mai multi zece si unsprezele(alea conteaza cel mai mult)
-se poate juca in mai multi, doar sa dea toti carte joc, si apoi sa completati tot cu cateva va trebuie sa aveti 4 carti in mana iar.
Septica americana:
-se da 5 carti la jucatori
-se pune una jos
-daca este una: de ex carte de 3 rosu, poti sa dai cu orice carte de culoare rosie, si daca nu ai carte de culoare rosie, poti sa dai cu tot un trei
-iar daca nu ai nicio carte cu ce sa dai, trebuie sa iai cartile ramase din care leai impartit la jucatori
-cu cartea sapte se poate schimba pe orice culoare
-cu cartea unsprezece (daca sunt mai multi, de ex 3 jucatori, unul trebuie sa stea sa nu mai dea cu nimic, sa stea o tura, iar daca sunt in 2, care da cu cartea aia mai trebuie sa dea inca o data, pentru ca celalalt jucator sta o tura
-mai este o carte de 2, nu scrie numar pe ea, dar arata doar 2, ce este, cu accea carte daca dai la atversar trebuie sa ia 2 carti, iar daca celalalt are alta carte de 2 si tio da, trebuie tu sa iei 4 carti, iar daca si tu mai ai inca unul, celalalt trebuie sa ia 6 si tot asa
-iar la ultima carte(in mana) se spune ultima, altfel mai trebuie luata o carte.
Sper ca te-am ajutat :*. P.S.: eu am scris tot aici, si sper ca intelegi :* sunt 2 jocuri, si iti trebuie cartile adevarate ca sa poti juca, se gaseste si prin magazine happy in total trebuie sa fie 32 de carti, iar cu ele poti juca aman2 jocurile scrise de mine :*
Funda? big grin

5 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Oricum cine se mai joaca in realitate cand acum e tehnologie poti sa joci astea si pe calculator la urma urmei da dar nu e fain ca na sunt mai multi de asta

| stoica1 a răspuns:

PoPA PROSTUL fiecare jucator are 4 carti in mana si unu iida o carte celuilat dar cel deal 2 nu are voie sa sa cartea pana nu ii da si el celui deal 3 si asa in continuare pana cand un jucator face o perech de 4 carti identice Daca jucati in 4 bagati doar Asi Popi Damele SI jUVETI DACA JUCATI IN 5 Asi Popi Damele Juveti si Zecari dar pe langa acestea se mai baga si Jokeru

| SunGoesDown a răspuns:

Machu Picchu

fiecare are 4 carti, si trebuie sa faca cat mai multe pachete de cate 4 carti (la fel).
De exemplu, ai cartile 4 inima, 4romb, 2 frunza si as. intrebi cine are 4 (ca sa incerci sa iti intregesti pachetul) si daca cineva are il intrebi cate si daca are 2 ti le da, daca are doar una trebuie sa o ghicesti, daca nu are nimeni cartea, tragi o carte, si tot asa.
P.S: daca tu ai alea 2 carti de 4 si inca 2 le au pe celelate, trebuie sa ghicesti la fiecare in parte. Se joaca in max 5 jucatori

| vladut1234777333 a răspuns:

Tabinet.
pui 3 carti la masa imparti la fiecare jucator cate 6 carti poti sa ei o carte sau 2 de la masa daca ai o carte care e la masa saudaca sunt la masa de exemplu 4 2 tu o sa dai 6 si o sa ei 4 si 2 si punctele sunt 10, 11, 12, 13, 14