| painkilleeer a întrebat:

Heii.La ce fel de profil din liceu sa ma duc pentru ca apoi sa urmez facultatea de drept si apoi sa devin avocata?

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Orice profil, nu are relevanta. Totusi, recomandabil ar fi ceva umanist: filologie sau stiinte sociale.

| Cameliapantiru a răspuns:

In principal, recomandat ar fi profilul uman(filologie) intrucat la aceste clase se pune accentul pe studiul limbii romane, istoriei si limbii latine. Am insa fosti colegi de liceu, dar si fosti elevi, absolventi de profil real (mate-info) care au fost/sunt studenti de nota zece la Drept. Ar mai fi si varianta stiintelor sociale, insa, in general, aici sunt clase mai slabe. recomandarea mea ar fi sa optezi pentru filologie si in timpul anilor de liceu sa pui accentul pe romana, latina si istorie. Bafta!

| Rakanishuu a răspuns:

Filologie.

| Florenta16 a răspuns:

Uman. Dar in general, crede-ma ca nu prea conteaza ce faci in liceu, mai ales daca tu ai orientare catre cu totul si cu totul altceva. Bafta!

| m00n a răspuns:

Filologie

| Cristyan21 a răspuns:

Filologie sau Siinte Sociale