| BountyLoverXD a întrebat:

Hello! Ziceti-mi si mie niste programe de editat videos, de downloadat de pe net, gratis, sa fie cat mai bune big grin

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Poti lua picasa, dar dupa sa nu zici ca nu te-am avertizat ca o sa-ti faci nervii praf.
E un program, parerea mea, foarte prost de editare video.
Nu are tot ce trebuie si nu-ti ofera destule posibilitati sa lucrezi liber.
Dar asta este doar parerea mea.
Uite o lista de programe pe care le poti incerca:
1. Movie Maker - Este ceel mai simplu program pentru facut/editat video-uri de pe planeta, si este destinat celor care nu au mai avut de aface cu editare video pana acum.
2. Camtasia Studio 7 - Daca stii sa folosesti Movie Maker stii sa folosesti si Camtasia pentru ca practic are aproape acelasi desing, doar ca mai multe optiuni, mai multe efecte si mai multa editare cand vine vorba de editare.
3. Sony Vegas - Il pun pe locul 3 pentru ca este atat pentru profesionisti cat si pentru incepatori. O sa te sperie putin interfata la inceput, dar imediat ce te obisnuiesti o sa vezi ca practic totul este ca si la movie maker si camtasia, doar ca putin mai avansat. Cu movie maker si camtasia poti modifica un video pana la un anumit nivel, ei bine poti atinge acel nivel si cu Sony vegas, intr-o maniera putin diferita dar mai buna, si chiar sa depasesti acel nivel daca vrei sa ajungi mai sus.
4. Premier Pro - Daca astii sa folosesti Sony vegas stii sa folosesti si programul asta. Sunt asemanatoare, dar nu pot spune exact care este mai bun. Mie mi-au placut amandoua, pentru ca in amandoua ai libertate de editare, o calitate buna a video-ului, poate putin mai buna la premier pro daca stii sa-l setezi cum trebuie.
Este alegerea ta daca vrei sa lucrezi cu Sony Vegas sau Premier Pro.
5. After Effects - Nu este pentru video-uri mari, si l-am pus pe lista asta doar pentru ca si in el poti edita video-uri si chiar crea.
Este facut special pentru profesionisti, si daca lucrezi/ai lucrat cu programele de mai sus, si niciodata in after effects o sa te sperie putin, este ca greu de inteles la incepu dar o sa vezi ca, cu timpul o sa lucrezi in el destul de usor, depinde cat timp petreci in el.
Cam atat. Sunt multe programe de editare video, dar eu pe astea le consider cele mai bune si cu astea lucrez cel mai des.

| ianaa a răspuns:

Http://picasa.en.softonic.com/
este si pentru videoclipuri

| Conner a răspuns:

Windows movie maker e super poti sa editezi si 1080p

| Amsterdam a răspuns:

Sony vegas sau Adobe After Effects. Dar cu Adobe este greu de folosit, dar daca inveti o sa-ti prinda bine!