| punky_2574 a întrebat:

Hey all guys! big grin Am o chitara clasica cu corzi din plastic siiii as vrea sa stiu daca e indicat sa-i schimb corzile si sa-i pun din alea din metal.

Răspuns Câştigător
| Blackflake a răspuns:

Eh oameni buni unii indemnati omul la rau fara sa stiti altii il speriati nu e chiar asa.
S-a dovedit ca o chitara clasica care are corzi de metal suna mult mai bine decat o acustica. Dar daca o sa yi pui corzi de metal e ca si cum i-ai scurta din viata.Adica suna ea bine si merge o vreme chiar o vreme indelungata dar la un moment dat o sa sufere unele avarii, deformari sau cum or fi. Daca gatul chitarii nu isi va schimba forma din cauza tensiunii mari atunci e posibil sa se dezlipeasca chestia aia prin care bagi corzile pentru a le face nod.Si odata cu dezlipirea, lemnul din care e facut cutia de rezonanta o sa se deformeze.Sau gaurelele pe unde vin bagate corzile in general la coarda mi de jos o sa iti taie materialul din care e facuta partea aceea, pentru ca acea coarda e foarte suptire si taioasa.

Poti sa faci ce vrei dar o sa ranesti chitara aceea daca o sa pui corzi de metal.O sa iti dai seama la un moment dat cand o sa incepi sa tii la chitara ta ca iti pare rau pentru ce ai facut.E pacat sa ne batem joc de instrumente.

4 răspunsuri:
| Mircea1209 a răspuns:

Hooh bre! niciodata sa nu-i pui corzi de metal, chitara clasica este facuta dintr-un lemn special. daca ii pui corzi de metal griful se va deforma si e posibil sa se rupa chestia aia din spate prin care bagi corzile. asa ca nu mai comentati daca habar n-aveti ce e aia o chitara. daca vrei o chitara cu corzi de metal cumparati una acustica sau electroacustica... sper ca ti-am fost de ajutor

| Claunicks a răspuns:

Cam cu intarziere raspunsul dar sunt si altii, poate interesati.
Deci merg si corzile de metal pe una clasica. Problema...cand faci alegerea de-ati pune corzi de metal, deja esti constient ca in decursul a cativa ani, poate si mai repede, vei avea probleme cu ea.
Ori se va desprinde cordarul (partea pe care sunt prinse corzile, bucata aia de 20 cm) cu tot cu fasii din lemnul chitarei, ori, in cazuri mai rare, desprinderea grifului, indoirea, respectiv, distantarea corzilor de grif(deci transformarea chitarei in harpa. nimeni nu vrea sa cante la harpa. In niciun caz, la un foc de tabara. Glumesc)
Ca si solutie, si acum vorbesc din proprie experienta, cu toate ca nimeni nu imi va urma sfatul(dar cine stie...), se pot monta doua suruburi de 4, pe cordar, cam intre corzile 1-2 si 5-6, suruburi care sunt prinse pe partea din interior folosind pe langa piulite, niste saibe de dimensiuni mai mari, atat cat sa sustina mai eficient cordarul. Am mai spus, tensiunea corzilor in cazul chitarelor clasice, este mai mare decat in cazul celor acustice. Saibele respective avand un rol destul de serios.
Apoi cu mult noroc si folosire cu intelepciune, vei avea parte de ea o perioada destul de indelungata.
Bineinteles, intr-un final tot te vei desparti de ea, ideea e s-o ai cat mai multa vreme.
Fosta chitara, o Aria 4/4, produsa in Japonia, cu recondionarile de care am spus, am folosit-o bucuros, vreo 7-8 ani.
Deci, da, daca n-ai achizitionat-o pe un pogon de bani, merita.
Merita cu corzi de metal pentru ca suna excelent, zic eu, mult mai bine decat una acustica.

| camy_6593 a răspuns:

Faci cum vrei.trebuia sa intrebi cand ai cumparato

| blahblahanna a răspuns:

Normal o corzile unei chitari trebuie sa fie din metal happy. Eu una zic ca este indica sa ti-le schimbi.