| Kioko9 a întrebat:

Am o chitara clasica si nu mai are corzi. care corzi ar fi mai potrivite cele de metal sau de nylon? funda big grin

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Pentru clasică, corzi de nylon.
Baftă

6 răspunsuri:
| FackingJungle a răspuns:

A-doua variana. doar de asta se numeste chitara ''CLASICA'' nu

| DarkSinAngel a răspuns:

Daca pui corzi de acustica pe chitara clasica, exista riscul sa ti se strambe gatul chitarei deoarece acestea aplica o forta mai mare asupra lui. Chitara clasica = corzi de chitara clasica unde primele 3 corzi respectiv: Mi (subtire), Si si Sol sunt de nylon (primele corzi sunt cele mai subtiri). Pentru alte lamuriri, PM. Multa bafta

| AsAndreea03 a răspuns:

Nylon cel mai sigurrrr

| alexcr a răspuns:

Daca e clasica trebuie corzi de nylon. Sa nu pui de otel pentru. ca poti stramba griful. De asemenea poti gasi lectii de chitara pe http://lectiidechitara.blogspot.com/
Mult succes!

| Placintica_8625 a răspuns:

Cele de nailon cel mai mult te tin insa nici cele de metal nu strikawinking

| tibimessi a răspuns:

Cele de nylon sunt mai potrivite.trebuie ta daca vr sa se strike chitara si eu am chitara si am vrut sa ii pun de metal si era cat pe ce sa se strice...