| Ionut6999 a întrebat:

Hey TPU, am inceput o banda desenata (nu pe computer, desenata manual), si am facut doar cateva episoade in ea, si vreau sa stiu ce parere aveti. Deci, iata despre ce e vorba:
Actiunea are loc in California, intr-un oras fictiv, bazat pe o combinatie de Los Angeles si Las Vegas. Personajul principal are numele Jack. Acesta locuieste intr-un cartier din suburbiile orasului, impreuna cu unchiul sau (parintii lui fiind morti de cand el avea 17 ani), fratele lui si prietenii sai. Acesta ajunge sa fie acuzat pe nedrept de moartea unui afacerist local si e condamnat la 18 ani de inchisoare.
Aici incepe banda desenata: In episodul 1 Jack se afla de un an si trei luni la o inchisoare de maxima securitate la 30 kilometri est de orasul lui natal. Hotaraste intre timp sa evadeze impreuna cu un alt detinut cu care se afla in celula. Face rost de o surubelnita, si un cleste de sarma, si planuieste evadarea.
Intre timp, in oras, unchiul sau vorbeste la telefon cu un afacerist numit Kenny (care e un personaj principal), iar dupa ce se termina convorbirea, in biroul lui intra un avocat chemat de el (care e un alt personaj principal din serie). Kenny discuta cu avocatul si ii cere sa il scoata din inchisoare cumva pe Jack, pentru ca unchiul sau, este un prieten si partener de afaceri apropiat pentru Kenny.
In episodul 2, actiunea incepe 2 zile mai tarziu, cand se da stingerea in inchisoare. Jack scoate suruburile de la grilajul aerisirii, si merge prin aerisire, si ajunge intr-un tunel care trece pe sub inchisoare. Tunelul se termina in curtea inchisorii, unde cei doi ies afara. Jack se strecoara printre gardieni, si ajunge la panoul electric, unde opreste curentul, si luminile din turnurile de veghe si gardurile electrice raman fara alimentare electrica.
In acel moment, un gardian aprinde o lanterna, si observa ca sistemul electric a fost sabotat si da alarma. Celalalt detinut taie folosind clestele, gardul de sarma. Apoi cei doi fura fiecare cate o masina din parcare si pleaca in directii diferite.
Jack reuseste sa scape de politie si ajunge inapoi in orasul sau natal, in cartierul sau, si bate la usa unui prieten. Prietenul il trage repede inauntru si ii spune ca il primeste sa doarma in casa lui peste noapte.
In episodul 3, Jack isi viziteaza unchiul, fratele care s-a mutat intr-un apartament, cateva strazi mai jos, si prietenii, si hotaraste sa inceapa o viata noua. Intre timp, afla despre avocatul angajat de Kenny, si intre timp, acesta demonstreaza ca Jack e nevinovat. Acum, Jack, va trebui sa puna pe picioare o afacere impreuna cu prietenii si fratele sau, sa afle mai multe despre moartea parintilor, sa scape de vanzatorii de marfuri ilegale din cartier, etc.
Astept parerea voastra, si poate un sfat pentru un episod. Multumesc. big grin

Răspuns Câştigător
| Greece2000 a răspuns:

Salut Ionut, ai imaginatia foarte mare si este de bine depinde ce o sa faci cu ea pentru inceput faza cu Actiunea are loc in California, intr-un oras fictiv, bazat pe o combinatie de Los Angeles si Las Vegas nu prea merge sti de ce? In California ceva ceva mai western, bun mai departe numele Jack este folosit de multi Jack, Jhon etc nu prea merge incearca Dave, mai departe poti sa spui ca parintii lui erau morti de cand avea Jack 7 ani nu 17 ani sa fie mai logic, mai departe, faza cu afaceristul local nu prea merge poti sa spui de propietarul magazinului x, mai departe, mai putini ani de inchisoare sa fie mai incitant 10 ani, mai departe, poti sa spui ca se afla la o inchisoare normala, nu neaparat de maxima siguranta acolo stau alti si mai si care au mai multe ucideri, furturi etc. E cam mult de citit este interesant ce faci tu dar incearca sa faci mai pe scurt ca nu scrii o carte de 200 de pagini. In rest iti urez bafta in ceea ce faci si sper sa iti dai seama de greseli si sa le repari. Funda?

4 răspunsuri:
| UnicornulFericit a răspuns:

Mi se pare chiar foarte bună.
Câteva sugestiifrustrateducrează puțin la modul cum evadează din închisoare, presupun că nici o celulă nu are aerisire.
-Dacă avocatul a demonstrat că Jack e nevinovat, și Jack a fugit din închisoare asta face lucrurile cam complicate, o să fie destul de greu să facă o afacere( ar trebui să spui că iși schimbă numele sau ceva de genul).
Nu spun să schimbi aceste lucruri neaparat, spun doar că incomodează puțin povestea, dar dacă schimbi sau nu, este la latitudinea ta.
Mie mi se pare foarte interesantă și sper să ai succes cu ea happy

| Ionut6999 explică:

Multumesc de sfaturi. Deocamdata primele doua episoade au fost scrise. Stiu ca faza cu evadarea, si avocatul, suna putin cam dificila, dar am planuit deja ca unul din personaje sa fie un membru mai important al politiei (locotenent), care sa il ajute sa rezolve problema cu evadarea, daca va face cateva treburi pentru el.
gykuboom, apropo de raspunsul tau, sunt si inchisori in care celulele au aerisiri (Alcatraz de exemplu)
PS: voi mai posta din cand in cand cu ce va urma in poveste.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Bravo! Esti tare talentat, ai multa imaginatie.
Povestea este uimitoare.
Nu vreau sa iti zic idei de episoade.Te las pe tine sa le gandesti, te pricepi foarte bine.

| Şaptepăcate a răspuns:

Asteptam si niste printuri sa vedem cum transpui povestea in imagini