| alonelyworld a întrebat:

Hey TPU!, Nici nu stiu de unde si cu ce sa incep mai exact. Totul a pornit acum cativa ani de liceu cand numai suportam scoala din cauza colegiilor care ma batjocoreau intruna, la omomendat lipseam foarte mult de la scoala, nu-mi mai placea scoala, nici acasa nu era prea bine pana la urma. discutii, suparari si asa mai departe.Uhm am avut sedinte cu o psiholoaga si psihiatru, eram extrem de depresiv pentru ca de cativa ani nici prieteni numai am, toti m-au lasat deoparte la greu. de cateva luni bune sunt cu piciorul in orteza si nimanui nu i-a pasat macar sa-mi dea un telefon.sau un salut/buna orice. ( ca vorba aia un prieten nu se uita niciodata din pacate asta e dilema mea). Nu am spus "centrul atentiei " nici mie nu-mi place, dar macar un prieten bun ar fi fost bine, iar de iubita nici nu mai intra in discutie subiectul, faptul ca n-am avut niciodata insfarsit. Parintii mei sunt tot timpul la servicii asa ca eu sunt mai mereu singur iar acum in penultimul meu an de liceu am fost foarte aproape sa ma las de tot de scoala, cand frustrarile mele s-au acumulat foarte mult. N-am stat cu mainile in san deodata ce am incercat sa mai vorbesc cu cativa dar sigur m-au tratat cu spatele si acum nu ma mai baga nimeni in seama. E destul de greu cand ajuti un om si acel om iti intoarce spatele in cele mai triste zile din viata ta anyway, am vrut sa scriu cate putin din viata mea cu scopul de a cere ajutorul cuiva, nu stiu ce sa mai fac si incotro sa o iau" avand in vedere la cat de mult imi doresc o persoana care vorba aia sa-ti fie aproape.

Răspuns Câştigător
| AdinaDiana a răspuns:

Nu am trecut prin asa ceva, dar, cu siguranta este destul de urat. Faptul ca nu ai prieteni ar trebui sa te faca sa te gandest care ar putea fi problema. Poate nu stii sa socializezi sau nu stii sa iti pastrezi prietenii pe care ti= i faci.Ar trebui sa incerci sa comunici mai mult cu persoanele din jur, colegii in special, mai ales pentru ca parintii tai sunt niste oameni foarte ocupati.Nu exista oameni fara prieteni. Exista doar oameni care nu stiu sa isi faca prieteni.Un prieten trebuie ascultat, sfatuit, daca vrei si tu la randul tau sa primesti acelasi lucru.Acum suntem in era internetului, a retelelor de socializare unde iti poti face o multime de prieteni noi.Incearca ca vorbesti cu persoane noi, comunica, fii deschis.Incearca sa inveti destul de mult ca sa fii pe placul profilor.Din experienta iti spun ca un profesor poate fi un foarte bun prieten.Deci capul sus.Nu te decuraja, depresiile sunt foarte urate si nu ai de ce sa-ti traiesti viata asa.Te pup si ai grija de tine