| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey,TPU.Va rog mult sa ma ajutati.
Eu am 15 ani si jumatate.Din clasa a 5-a am probleme din cauza timiditatii mele.Toti se folosesc de mine, eu fiind si bun cu aproape toata lumea, normal ca ei s-au obisnuit si au inceput sa profite de asta.In clasa a 7-a si a 8-a cativa fosti colegi ma batjocoreau in ultimul hal.Si acum,dupa ce ca nu mai suntem in aceeasi clasa,continua sa faca misto de mine.Mie mi-e frica sa le dau replica, deoarece daca as face asta, ar incepe din cu amenintarile.In gimnaziu eram cel mai timid din clasa.Nu vorbeam aproape deloc.
Toata vara pana sa incep liceul imi faceam sperante ca va fi mult mai bine si ca voi scapa de timiditate.Insa ajuns in prima zi de liceu,imi dau seama ca sunt, din nou, timid.Atunci nu am vorbit cu nimeni deloc, si am ramas foarte dezamagit.Insa pe parcurs,lucrurile s-au mai ameliorat, am inceput sa vorbesc foarte mult cu ceilalti colegi, si am mai scapat de timiditate.Chiar mi-am facut foarte multi prieteni fata de gimnaziu,cand nu vorbeam aproape cu nimeni.
Insa acum cateva zile,o fosta colega din gimnaziu mi-a trimis un mesaj pe Facebook.M-a intrebat daca mi-a facut prieteni la liceu si i-am zis ca da(asta-i adevarul).Si mi-a spus ca e ceva cam greu de crezut. Apoi mi-a spus ca nu prea ma crede ca nu mai sunt asa timid, am intrebat-o de ce, iar ea mi-a spus ca in gimnaziu nu vorbeam deloc si nu ieseam nici din clasa.Asta nu inseamna ca daca in 5-8 eram asa, trebuie sa fiu asa si la liceu.
Am niste intrebari:
1.Cum as putea scapa de tot de timiditate?
2.Cum le pot demonstra fostilor colegi ca m-am schimbat?
Va rog, seriozitate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa demonstrezi nimanui nimic!
Evita-i pe cei care incearca sa te puna jos, sau sa-ti arate ca te dispretuiesc!
Fetei aleia care ti-a spus asa, nici nu ar trebui sa-i mai mai raspunzi, dar daca o faci, raspudne-i foarte rar si eventual spune-i ca ai prieteni adevarati si esti foarte ocupati cu ei, ca ai invatat sa nu-ti mai pierzi timpul cu invidiosii si prostii care te urmaresc.
Acum va ramane problema ei daca te crede sau nu, tu daca incerci sa-i dovedesti ceva, ii vei arata ei cat de slab si prost ei, nicium ca ai prieteni si esti mai sociabil.
Deci, cu buna stiinta, spune-i ca: nu ai timp de demostrat nimic, ca ai viata reala cu prieteni adevarati si ca nu-ti pasa de te crede ori nu, ca nu-i problema ta!
Scrie-i fraza de mai sus, asa cum am scris-o eu si intareste-ti convinderea si increderea in tine, evitand asemenea oameni indiviosi si prosti, pentru ca fata aia nu o face decat sa meraga si sa rada cu fostii colegi.
Fii baiat destept si nu le juca planul, nu te umilii, dimpotriva, arata-le ca nu-ti pasa de miicimea sufletului lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti scapa totalmente de timiditate. Este parte din tine si din noi toti pana la urma. Incepe prin a numai gandi atat de mult, lasa-ti gandurile de-o parte. Nu te mai gandi ce s-ar intampla daca si ce ar zice unul sau altul. Fii putin mai indiferent, doar putin. Prin simplul exemplu le poti demonstra asta. Lasa-i sa vada ca oamenii se mai si schimba!

| Ara997 a răspuns:

Nu umbla cu demonstratii, nu da raportul ce si cum cu noii colegi. esti un baiat normal. deja te-ai integrat f. bine si nu vad de ce te-ar durea capul cu "ce a fost" in gimnaziu.