| Andutsaa a întrebat:

Hi! as avea si eu o intrebarebatting eyelashes...care ar fi diferenta intre o rapperiţa si o hip-hop-eriţăbatting eyelashes? Multi spun ca nu e nici o diferenta! Asa-i?happy

4 răspunsuri:
| cevazacelamineintorace a răspuns:

Rap

Rapul (numit şi MCing) constă în rostirea (engleză "delivery") de rime, jocuri de cuvinte sau poezie într-un mod ritmic. Stilistic, rapul se află la întrepătrunderea dintre discurs, proză, poezie şi cântec.

Rapul este unul dintre principalele componente ale culturii Hip-Hop alături de DJing (mixarea de melodii pentru a crea ritmul —engleză beat— pe care se cântă), graffiti şi breakdance (dans specific culturii Hip-Hop), însă fenomenul precede cultura Hip-Hop cu câteva secole, cuvântul apărând în limba engleză încă din secolul al XVI-lea[1]. De multe ori, termenul rap este folosit ca sinonim pentru hip hop

Hip Hop

Hip hop (numit şi hip-hop, hiphop sau prin generalizare rap) atât un gen de muzică cât şi o mişcare culturală ce s-a dezvoltat în comunităţile urbane începând cu anii 1970.[1] Crearea termenului hip hop este atribuită lui Keith Cowboy, un rapper ce cânta cu Grandmaster Flash & the Furious Five. Deşi Lovebug Starski, Keith Cowboy, şi DJ Hollywood foloseau termenul când acest gen de muzică era cunoscut ca disco rap, se crede că Keith Cowboy a creat acest termen în timp ce râdea de un prieten care se înrolase în armată, cântând cuvintele "hip/hop/hip/hop" într-un fel în care imita cadenţa ritmică a soldaţilor ce mărşăluiesc.[2]. Cowboy a dezvoltat cadenţa şi a înglobat-o în spectacolele lui, apoi a fost copiată de alţi artişti; ca de exemplu partea de început a cântecului "Rapper's Delight" de către The Sugarhill Gang.[2] Afrika Bambaataa este primul care a folosit termenul ca descriere a subculturii de care aparţine muzica hip hop, deşi se sugerează că acelaşi termen a fost şi ca o descriere negativă a noului gen de muzică.[3]

De când a apărut în New York în anii 1970, hip-hop-ul a ajuns să înglobeze un întreg stil de viaţă care încorporează diverse elemente de etnicitate, tehnologie, artă şi cultură urbană. Sunt patru elemente fundamentale în hip hop:

Dans Hip hop: Breakdance şi alte forme de dans stradal
Artă Hip hop: Artă de inspiraţie urbană, numită şi graffiti
Muzica Hip hop: DJing, beat-uri şi beatmaking, şi producţie hip hop

Deci exista o mica diferenta.

| hiphopbeatz a răspuns:

Hip-hop-ul este o cultura iar rap-ul face parte din el.Nu exista hip-hop-eri, cel putin nu in state.

Rap-ul este o ramura a hip-hop-ului ce este menit sa-ti deschida ochii.

pace!

| hiphopbeatz a răspuns:

Rap-ul si hip-hop nu sunt sinonime!

| Silviu_7167 a răspuns:

Hip hop e reprezentat prin ceea ce traiesti, iar rap se numeste ceea ce faci.
@Whiskers puteai si tu sa dai link de pe wiki, nu sa iti insusesti randurile.