| Suzy a întrebat:

HI!

Spuneti-mi si mie niste obiceiuri de valentine's day [ nu superstitii]

cele mai bune obiceiuri sau site-uri de obiceiuri primeste funtita

3 răspunsuri:
| kmarianak a răspuns:

De-a lungul timpului, s-au nascut mai multe traditii si obiceiuri de Ziua indragostitilor. Dar, despre ce este vorba? Gasesti pe http://www.interferente.ro/Traditii-si-obiceiuri-de-Sfantul-Valentin.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obiceiul era ca tinerii satelor, imbracati de sarbatoare, sa se intalneasca dimineata, in fata bisericii si sa plece cantand catre padure sau lunci in cautarea florilor de primavara. La pranz, fetele plecau spre sat in fuga, urmarite indeaproape de baieti. Cand baiatul era acceptat de fata, aceasta se lasa prinsa si sarutata in vazul tuturor. Gestul avea semnificatia unei logodne, care mai tarziu se putea transforma in logodna adevarata. Obiceiul se numea zburatorit. Dupa-amiaza avea loc petrecerea. Se spunea ca tinerii care nu petrec de Dragobete nu-si vor gasi perechea tot restul anului. Femeile isi doreau sa atinga un barbat din alt sat pentru a fi dragastoase tot anul.
Vorbesc despre dragbete pentru ca romanul nu cunoaste Valentin`s day, este un obicei imprumutat, de traditie catolica, noi suntem ortodocsi prin excelenta, personal nu recunosc aceasta sarbatoare. Un preot al carui nume era Valentin (in timpul imparatului roman Claudiu al II-lea, casatorea partenerii in ascuns pentru ca acestia sa nu mai plece in armata (aveau familii ), in fine nu se prea pupa cu plaiurile noastre mioritice, noi avem obiceiuri atat de frumoase.