| Gabrelidolulafumei a întrebat:

Hmmm.ma gandeam azi...de ce credeti ca energia electrica este importanta. Cel mai original si explicit raspuns primeste >fundita:

Răspuns Câştigător
| St3fa a răspuns:

Energia electrica este foarte importanta. Uita-te prin jur 97% dintre oamnei au energie electrica(Din Romania). In primul rand este imortanta ca si lumina daca nu ar fi am traii in case bezna.In al 2 lea rand este pentru caldura, si stiu caldura vine de la gaz dar centrala pentru a trimite gazul la noi in casa se foloseste de energie electrica.De asemenea ea ne mai ajuta sa:ne incarcam telefoanele, sa avem un computer, sa ne uscam parul, sa ni-l intindem, pentru televizor, pentru a incarca diferite jocuri video, pentru mixet, si inca pentru cate o gramada.Acum sa vorbim de cei care nu au energie electrica :nu am viata, traiesc in bezna frig toate astea si inca multe alte primejdii care ii banuiesc (ex:daca ar avea copii acei copii nu ar mai fii copii normali si stiu sigur ca le este frica de intuneric.
Sper ca te-am lamurit. O zii placuta!

1 răspuns:
| Ballet a răspuns:

Viaţa modernă nu poate fi concepută fără energie electrică. Astfel, cea mai mare parte a descoperirilor din ultimul secol nu ar fi fost realizate dacă nu ar fi existat energia electrică. Aceasta e folosită pretutindeni. Presupunând că, brusc, am fi lipsiţi de energie, iată ce s-ar întâmpla :
lipsa luminii electrice
căderea sistemelor informatice
probleme imense cu transporturile (tramvaie, trenuri, avioane, masini cu sistem de aprindere etc.); cele care vor rămâne, vor putea fi folosite doar în timpul zilei la capacitate maximă (lipsa luminii pentru faruri)
un gol imens în domeniul comunicării (telefoane de orice fel, aparate radio, TV, internet)