| Sophie14444444444 a întrebat:

Imi dati si mie exemple de test initial la lb romana pentru clasa a5a?

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Sorei mele, care a dat ieri testul la romana si e in clasa a 5-a, i-a dat la primul exercitiu niste propozitii si trebuia sa zica daca sunt simple sau dezvoltate.La al doilea i-a dat o schema cu parti de propozitie, si dupa acea schema, ea trebuia sa alc.o prop.La al treilea i-a dat niste structuri si ea trebuia sa puna cratimele corect, iar la ultimul o compunere cu titlul "Aventurile unui ceainic neascultator".

Răspuns utilizator avertizat
| Mwha a răspuns:

Nu te teme sunt usoare crede-ma! dar daca vrei sa repeti scrie pe google : test initial lb. romana clasa a5a 2011;] papa

| alinzz a răspuns:

Sall,eu azi am dat test initial tot la clasa a 5 a,la romana happy Faza e, ca e simplu, iti da un text.iti da sa desparti in silabe.Sa explici expresii,si tot de astea,dupa acea o compunere ( Scuze,dar nici eu nu gasesc modele ) Dar, crede-ma, va fi simplu.