| onuticuta200312 a întrebat:

Sunt in clasa 6 si dau maine test initial la romana! Ce ar putea sa ne dea? FUNDA! URGENT!

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

PARTEA I. La primul subiect, vei primi ceva de genul:
Identifică dacă un anumit cuvânt este format prin derivare, compunere sau schimbarea valorii gramaticale.
- La subiectul al II-lea, de exemplu, trebuie să IDENTIFICI sinonimele și antonimele unor cuvinte.
Ți se poate da mai multe variante de despărțire in silabe, iar tu trebuie să alegi varianta corectă.
Identificarea valorii morfologice, a functiei sintactice și a cazului a anumitor cuvinte din textul dat.
Să știi identifica personajele dintr-un text, să poți comenta o figură de stil (epitet, repetiție, enumerație etc)

La PARTEA a II-a, vei primi o compunere de 10-15 rânduri.

Vezi că pe edu. ro găsești modele de teste inițiale!

| xXAlphaXx a răspuns:

Nu trebuie sa te agiti deoarece e doar ca sa vada la ce nivel sunteti! De obicei, testele initiale nu se trec in catalog!

| YesorNo a răspuns:

De analizat morfologic sau sintactic, o compunere imaginara sau sa spui de ca apartine unui basm, rolul virgulei, sinonime sau antonime, grupuri de sunete diftong triftong hiat, de despartit in silabe. Cam asta mi-a dat si mie. Si eu sunt in clasa a 6a big grin. Mult succes!

| JustSquirrels a răspuns:

Oare ce? Ceea ce ai facut in clasa a 5-a. Partile de vorbire/propozitie(cu cazuri, timpuri...blah blah) figuri de stil, imagini artistice, analize, poate va pune sa faceti si vreo compunere. Depinde de profesor.

| Cristyanno21 a răspuns:

Salut.
Valori Morfologice, cum s-au format cuvintele ( derivare ), Compunere/ Rezumat, Analiza Morfologica.
Eu asa cred sunt 70% sigur ca asta iti va da.

| Ardelean_Valentina_1987 a răspuns:

Si eu l-am dat dar nu a fost greu! o sa primessti uin text si pe baza lui trebuie sa raspunzi la niste intrebari de exemplu ce este ca parte de vorbire cuvantul... etc! nu va fi greu!