| strawberry a întrebat:

Îmi puteți recomanda vreun film bazat pe mitologie?

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Odiseea mi se pare cel mai bine realizat.Ar mai fi bineinteles Legendele Olimpului dar nu il egeleaza pe primul care este o adevarata capodoperalove struck

| eu_stie_tot a răspuns:

Beowulf. Original era un poem basm din peninsula scandinava din folclorul danez. A circulat oral pana prin anul 600 cand un calugar din anglia sa hotarat sal scrie. Poemul nu e chiar in forma originala, are si comentarii ale autorului legate de religia si obiceiurile danezilor ce apar in poem. Daca privesti doar la suprafata e doar un alt film misto. Dar daca stii sa interpretezi simbolistic si textul si filmul ai sa vezi adevarata valoare. App in ce clasa esti? In clasa a x a faci la scoala despre basm si ai sa vezi acolo o gramada de simboluri si interpretari si ai sa inveti ca basmele sunt mult mai complexe decat crezi. Nu sunt doar texte pentru copii si le gasesti in variante moderne peste tot in lume. Gandeste-te la rambo sau james bond. Ele in sine sunt personaje fantastice cu puteri supranaturale
Scz big grin mam abatut de la subiect. Oricum sa te uiti la film si sa citesti si cartea. Nu e mare are vreo 50 de pg. Incearca sa o citesti in engleza daca poti. Isi pastreaza mult mai bine intelesul. Chiar merita
Succes

| GigiFranzela a răspuns:

Troy (Troia).

| lifeislife a răspuns:

Incearca filmul "300" e foarte mistooobig grin o sa iti placa sigur...big grin