| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune cate ceva despre "castelul medieval"?

Răspuns Câştigător
| lallalle a răspuns:

Castelul medieval din localitatea Lazarea, judetul Harghita, este revendicat de doi urmasi ai contilor Lazar, care l-au construit in 1530, si de descendentul celui care a avut in grija impresionantul monument istoric. Urmasii familiei de nobili care cer restituirea in natura a castelului sint baronul Lipthay Antal, cetatean maghiar cu domiciliul la Budapesta, si Apor Clara Maria, care traieste in Argentina. Directorul Centrului de Creatie Lazarea, Kassay Peter, in a carui administrare
se afla acum castelul, spune ca atit stramosii baronului Lipthay, cit si cei ai lui Apor Clara Maria sint inregistrati in cartea funciara a castelului, ceea ce le confera statutul de mostenitori legali. Cea de-a treia persoana care revendica edificiul este Vormair Istvan, din localitatea Lazarea, urmasul administratorului care a avut in grija edificiul acum 80 de ani. Acesta detine un contract de vinzare-cumparare intre contii Lazar si familia Vormair, incheiat in anii '20, prin care au fost vindute mai multe terenuri din zona, iar castelul este lasat in administrarea familiei din Lazarea. Kassay Peter spune ca nici unul dintre cei care revendica edificiul nu si-au exprimat intentia de a locui in el, ci de a investi in restaurarea cladirii. Castelul medieval din Lazarea face parte din cele mai semnificative monumente din bazinul Gheorghenilor. El a fost construit, largit si imbogatit intr-o perioada de aproape trei secole. In 1707 a fost incendiat de austrieci, dupa care si-a recapatat rangul de castel voievodal. Castelul gazduieste o impresionanta expozitie de arta contemporana, cu lucrarile artistilor care de-a lungul anilor au participat aici la traditionala tabara de creatie de la Lazarea.

funda?

1 răspuns: