HepHap
| HepHap a întrebat:

Ce intelegeti prin "medieval"? Castelul Peles este medieval, sau nu?

Răspuns Câştigător
| ariana10 a răspuns:

Castelul Peles este terminat in anul 1914, adica in epoca moderna, asa ca nu e medieval...

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Castelul Peles as zice ca e construit in stil renascentist germanic cu elemente din alte stiluri. Medieval, nu are cum sa fie, ca nu a fost construit in Evul Mediu si nici nu arata a cetate.
Chiar nu prea pricep intrebarea ta. E cu adresa precisa?

HepHap
| HepHap explică:

@ ZAZUtotea

Singura "satisfactie" pe care mi-o ofera internetul sunt filmele porno (funny choice of words). TPU nu echivaleaza nici cat o autosatisfacere cu degetele degerate, draga ZAZU. Nu inteleg ce legatura are intrebarea asta cu orgoliul, nu eu ma fâţâi pe TPU cu e o eticheta morcovie la avatar si ma leg de toti cei care nu tac chitic sau mai au cate o idee dezghetata. Eu ma leg de prosti si ipocriti, si, comparandu-ma cu ei, orgoliul meu ramane intotdeauna nemangaiat.
Intrebarea asta e simpla: e Peles un castel medieval sau nu? Pentru ca unii utilizatori cred ca da, iar altii cred ca nu. Tu ce crezi?

HepHap
| HepHap explică:

@ ZAZUtotea

Sa nu stii ce inseamna o reactie colerica? Cred ca "tonul" meu e la fel de flegmatic si arogant ca si pana acum. Dar poate ca ar trebui sa iti reapreciezi propriile reactii, din discutii precum cele de ieri-alaltaieri, cand intamplarea ne-a adus, pentru o clipa, in aceeasi tabara. Eu nu imi tradez irascibilitatea pe un forum de discutii, doar nemultumirea.

Ariana, esti un copil. Tu nu intri in categoria indicata. Nu sanctionez niciodata copiii, doar greselile pe care unii le fac cu perseverenta. In plus, nu imi lua cuvintele la modul prea serios. Eram doar ironic.

Raspunzand acum la propria mea intrebare, castelul Peles nu este medieval, si nici macar nu este o cetate.
Asa ca toti cei care ati apelat la siteul urmator, aflati ca titlul nu bate cu continutul. Greseli multe sunt si pe wikipedia si alte siteuri. Deci, grija mare!

http://74.125.77.132/......tp?/search

nony
| nony a răspuns:

Depinde care-i sensul intrebari. Te intereseaza sa stii ce e medieval ca epoca, ca timp.sau daca Pelesul este medieval?
Evul mediu (Dark Age) a fost perioada cea mai saraca, urata.plina de criminali in numele Domnului. a fost vremea vrajitoarelor, inchizitiei.
Si cu Pelesul @ariana10 are dreptate.

| ariana10 a răspuns:

Deci ma faci proasta si ipocrita...

| ariana10 a răspuns:

Eu nu pierd timpul pe internet uitandu-ma la filme porno ca altii care du pa ce ca sunt imbecili (experti in prostie) mai sunt si orgoliosi...

| ariana10 a răspuns:

Si era vorba dev anul 7000 nu 7000 de ani dar... limba romana

| ariana10 a răspuns:

De*... sunt nervoasa si grabita

| kathessa a răspuns:

O constructie medievala presupune santuri de aparare, creneluri.
Pelesul a inceput sa fie construit in anul 1873.
Epoca Medievala are ca limite (destul de flexibile insa), anii 400 -pina la 1400. Totusi unii pun ca limita superioara anul 1789, adica Revolutia Franceza.
Avind in vedere toate acestea, eu nu as spune ca este o constructie medievala. Mai degraba castelul de la Hunedoara, de exemplu.

| utzuman2006 a răspuns:

Conform Dex-ului prin "medieval" se intelege : ceva care aparține evului mediu, privitor la evul mediu, al evului mediu.
Castelul Peleş din Sinaia, resedinta de vara a regilor Romaniei, a fost construit la dorinţa regelui Carol I al României (1866 - 1914), iar cum evul mediu se considera incheiat in sec XV-XVI rezulta logic ca acesta nu este medieval...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca insisti cu intrebari care iti alimenteaza orgoliul, la mai mare si sper sa-ti aduca fericirea si linistea sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am impresia ca ma confunzi cu tine, era doar o urare, pe mine ma lasi rece dar imi place sa zambesc atunci cand ai reactii colerice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HepHap: eu n-o sa caut vreun mod de atac la adresa ta ca sa-mi ascund ignoranta. Uite: o zic sincer. Nu stiu daca e medieval sau nu. Sunt doar curioasa sa aflu.