| xXxTedyGirlsxXx a întrebat:

Imi puteti spune trasaturi ale genului epic? Clasa 6! Funda

6 răspunsuri:
| IlieRg a răspuns:

De obicei textele apartinand genului epic sunt in proza(exceptie fabulele)
Modul dominant de expunere este naratiunea
Apare naratorul
Sunt prezentate locul, timpul si personajele
Se creeaza o relatie autor->narator->personaj

| GabiD a răspuns:

In genul epic sunt prezente actiunea, personajele, locucul actiunii si timpul.
Funda?

| Geoobff a răspuns:

Trasaturile operei epice :
-autorul isi exprima in mod indirect sentimentele prin intermediul actiunii si personajelor
-prezenta unor repere:-spatiale -> unde? -la scoala
-temporare-> cand? -"In luna lui maiu, inainte de mosi"
-Personaje
-prezenta actiunii
-narator implicat/obiectiv

| Ciprianutzu a răspuns:

Salutare!
O prima trasatura ar fi prezenta naratorului ce nareaza actiuni la care participa personaje!
In plus modul principal de expunere este naratiunea!
Cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.
Naratorul este vocea care relatează întâmplarile!
Si mai poti spune ca se poate pvesti pe momentele subiectului!
Fnda!

| crcrcr a răspuns:

GENUL EPICGenul epic cuprinde totalitatea creatiilor epice adica acele opereliterare in care autorul isi exprima indirect sentimentele prinpovestirea unor fapte, a unor intamplari si prin intermediulpersonajelor.Particularitati:1. Genul epic cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.2. Orice opera epica are 3 elemente definitorii: narator, actiune, personaje.3. Modul de expunere predominant al acestor opere este naratiunea.4. Naratorul este cel care povesteste (nareaza, relateaza)intamplarile:a. Naratorul poate fi autorul sau unul dintre personajeb. Relatarea se poate face la persoana a III-a sau la persoana Ic. Povestitorul se detataseaza de faptele relatate si este obiectiv.5. Actiunea este constituita din totalitatea faptelor relatate:a. Are o mare mobilitate in timp si in spatiub) Se caracterizeaza, in general, prin unitate compozitionala, intamplarile povestite constituindu-se in momente ale subiectuluiliterar 6. Personajele sunt agenti ai actiunii, cat si purtatoare alemesajului autorului:a) Ele prezinta o mare diversitate, in functie de numeroase criteriide clasificareb) Difera si ca numar, in functie de amploarea si complexitateaactiunii7. Toate aceste caracteristici se întâlnesc atât la operele populare, cat si la cele culte.8. In folclor, genul epic este reprezentat prin numeroase speciiliterare:a. In versuri: x.balada(cântec batrânesc)

| SilviSilviSilvi a răspuns:

-exista personaje
-sunt evenimente inlantuite intr-o anumita ordine de catre autor
-este prezenta naratiunea care uneori se impleteste cu descrierea sau dialogul(adica cu modurile de expunere)