| I0am0on0the0lost0highway a întrebat:

Imi spuneti va rog un program cu care de exemplu sa pot sa ma decupez pe mine si sa ma pun in alta imagine sau sa imi spuneti daca(si cum) se poate face cu photoscape.La cele mai bune raspunsuri dau fundita!happy

Răspuns Câştigător
| G a răspuns:

Cu photoscape nu poti. pentru treaba asta recomand gimp (e gratis programul). poti sa-l iei de aici: http://download.kappa.ro/action__file/id__5473
1. intai deschizi poza de fundal (cea in care vrei sa te pui)
fisier > deschide... si de acolo alegi din calculator poza dorita.
2. apoi te duci la fisier > deschide ca straturi... pentru a deschide poza cu tine. aceasta se va deschide sub forma unui strat nou. sub acest strat se afla poza de fundal.
3. in dreapta ai o mica fereastra cu straturile. da click dreapta pe stratul al doilea (cel cu poza cu tine) si alege "adauga un canal alfa".
4. din stanga de la trusa de instrumente alege "guma de sters". cu aceasta vei sterge totul din poza, mai putin pe tine. pentru inceput, alege o scala mare si penelul "circle", ca sa termini mai repede de sters in jur. pe masura ce ajungi la detalii micsoreaza scala si schimba penelul cu "fuzzy" ca sa nu se vada ca e fake.
5. pe masura ce stergi, se va vedea imaginea fundal de dedesubt. continua sa stergi pana ramane doar imaginea cu tine pe fundal.
6. cu "mutare" poti muta imaginea ta intr-o parte mai deschisa a pozei de fundal, ca sa poti sterge mai precis. dupa ce termini, muti imaginea cu tine in locul pe care-l vrei.
7. dai click dreapta pe oricare din straturi si alegi "aplatizeaza imaginea". fisier > salvezi and you're done. :D

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca cu photoshop, uite aici un tutorial :P
http://www.youtube.com/watch?v=dcIqx_ghBRI

| Doar1îngeR a răspuns:

Se poate face cu photoshop.
http://www.tutorialdash.com/......ound_63214

cauta si alte tutoriale daca nu te descurci cu asta.

| MelissaGreenEyes a răspuns:

Mai simplu:
Paint laughing

| α¢α∂єℓℓα a răspuns:

Www.pizap.com...:) este foarte simplu

intri` pe pagina
dai Start
pui poza. in care vrei sa apari
dupa
ai cateva. iconite acolo
Recycle Bin
si dupa aia ai...
"Add a cut out or face!".
dai pe ea. pui o poza.
te decupezi.
so. Bafta la decupat!:)).
te pup :*. fundita?!:x

| LittlEAngeL_2780 a răspuns:

Te decupezi in paint. salvezi poza. Intri in photo scape la "Editor". intri pe poza pe care vrei sa adaugi poza decupata. Dai clik pe "object" si un pic mai jos iti apare o mica fotografie cu ceva verde desenat pe el, dai clik pe acela apoi selectezi optiunea "Photo " De acolo iei poza care ai decupat'o prin paint. O poti face si transparentabatting eyelashes. Sper ca te descuri tongue Fundaaa?big grin

| DoLcYK a răspuns:

Intri in photoscape... dai crop si iti decupezi poza...