| RaR a întrebat:

In ce meci a murit Catalin Haldan?

Răspuns Câştigător
| Maria46854213 a răspuns:

La meciul cu Polonia Varsovia, din preliminariile Ligii Campionilor, doctorilor le-a venit ideea sa ne ajute sa facem meciul vietii. Au stat jucatorii cu perfuzii cate o ora sau doua. Erau toti intinsi, zici ca erau la spital. Cand am vazut, am plecat: 'Eu nu fac asa ceva nici mort!'. A fost scandal mare. Au sunat la Badea, la Borcea Pana la urma, le-au spus ca mie mi-au facut o injectie ca eu nu suport perfuziile. Nu a spus-o nimeni, dar o spun eu. De acolo e posibil sa i se fi tras si lui Haldan", a spus Lupu. Lupu crede ca medicii procedeaza la fel si acum: "Sunt convins, dar are cineva curaj sa recunoasca? La Steaua credeti ca nu li se dau, sau la Dinamo? Va zic eu ca inca se dau." Catalin Haldan a murit din cauza unui stop cardiac, pe 5 octombrie 2000, la putin timp dupa ce a cazut pe teren la Oltenita, in timpul unui meci amical disputat contra echipei locale, Nava

6 răspunsuri:
| RaR explică:

Ma refeream catalin haldan de la dinamo

| edward_5557 a răspuns:

Intr-un meci amical din Oltenita cu echipa Navol! rasp il afli in 1 min dupa google http://fcdinamobuc.3xforum.ro/post/16/1/CATALIN_HALDAN/

| bebytzza_9352 a răspuns:

"CATAALIN HILDAN
Pe data de 5 octombrie 2000 o veste incredibila a zguduit lumea fotbalului romanesc : tanarul fotbalist dinamovist Catalin Hildan a murit.Tragedia s-a produs absolut neasteptat, in timpul unui meci amical pe care alb-rosii l-au disputat la Oltenita, cu echipa Navol din localitate.In minutul 75, pe cand balonul se juca undeva la marginea terenului, Hildan s-a prabusit pe neasteptate luandu-i prin surprindere pe toti cei prezenti. Jucatorul a mai apucat sa spuna:"Am ameteli, mi-e rau" catre Bogdan Onut, coechipierul aflat cel mai aproape.Cu ultimile puteri, Catalin a incercat sa se ridice, a murmurat "Bai, mor!" dupa care a cazut din nou.Medicul echipei Dinamo Mircea Lucaciu a intervenit imediat dar toate incercarile acestuia de a-l face pe Hildan sa se trezeasca au fost zadarnice.Meciul s-a intrerupt, iar fotbalistul a fost transportat imediat la spitalul din Oltenita.In jurul orei 17:45 s-a constatat decesul la spitalul Municipal Oltenita.
Tatal lui Catalin a fost cel mai afectat de moartea tragica a fiului sau.La aflarea vestii, el a avut o cadere psihica. O reactie teribila a avut si Ionut Lupescu, aflat in Italia cu echipa reprezentativa.Cornel Dinu plangea in hohote, omul care a crezut cel mai mult in Catalin Hildan si caruia i-a incredintat banderola de capitan al cainilor rosii.Hildan era considerat "copilul" lui Dinu, care a trait pe data de 5 octombrie 2000 "Cea mai crunta zi din istoria fotbalului din Stefan cel Mare".

In jurul orei 7:00 a zilei de 6 octombrie 2000, au aparut la stadionul din Stefan cel Mare primele grupuri de suporteri. Spre pranz sute de suporteri au asteptat trupul neinsufletit al lui Hildan, intr-o tacere grea ca plumbul. Slujba a fost tinuta de un sobor de sase preoti de la Patriarhie si a durat 30 de minute, dupa care cei din tribune au inceput sa scandeze "Esti caine si dupa moarte", "Te vom iubi mereu", "Hildan, ultimul capitan". Tricoul si fularul i-au fost asezate in sicriu. Apoi s-a dat drumul la poarta de acces spre stadion si astfel cei prezenti pe stadion au insotit masina care transporta sicriul pana la iesirea din Complexul Dinamo."

tongue

| aumih16 a răspuns:

Dumnezeu sa il odihneasca fotbalist talentat cu carul au circulat zvonuri cum ca daca nu murea prindea si un transfer de top din afara poate chiar mai multe dar asa a murit si nu i s-au mai indeplinit dorintele pacat de el atunci nu prea era tehnologie ca asa inainte de el si altii au murit si tot asa ca nu puteau sa intervina cum trebuie

| aumih16 a răspuns:

Anul acesta se vor implini 17 ani de la moartea unicului capitan cum era supranumit el ziua aia nu va fi uitata niciodata e o zi neagra sumbra posomorata parca a fost ieri desi a fost acum 17 ani

| andreeadeeathebest a răspuns:

S-a nascut pe 3 Februarie 1976 la Bucuresti.
La 8 ani a inceput sa faca rugby la clubul Olimpia, unde se afla si fratele sau, Cristi. Era considerat un viitor mare talent. In vara lui 1986 Catalin se apuca de fotbal si dupa selectie ajunge in grupa lui Ionut Chirila, alaturi de Cezar Dinu, Mihai Tararache, Laurentiu Lica sau Florentin Petre. In paralel cu fotbalul a urmat si cursurile la zi ale liceului Mihail Sadoveanu. In juniorat a castigat titlurile nationale la categoriile de varsta: pitici, cadeti, juniori 2 si juniori 1

Întrebări recente