| Marii a întrebat:

Inainte de a te scufunda, ce trebuie sa faci ca sa iti poti tine mai mult respiratia? Si cum trebuie sa respiri cand esti deja sub apa?

Răspuns Câştigător
| SweetAngelCry a răspuns:

Inainte de a intra cu capul in apa, pentru a-ti putea tine mai mult respiratia, trebuie sa tragi mult aer in piept, apoi il dai afara.Asta faci de vreo 5 ori.Cand vrei sa te bagi cu capul in apa iei mult aer in piept, iar in apa, il lasi pe nas sau pe gura.

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Evident, tragi mai mult oxigen si in apa expiri treptat, daca inspiri in apa te ineci. Poti face exercitii, incercand sa respiri cat mai profund si lent, efectul e si mai puternic daca faci asta in timp si dupa ce alergi. Oricum, in apa niciodata nu inspiri (decat daca ai tub, bineinteles ), ori tii respiratia ori expiri.

| asya a răspuns:

Pai cand esti deja sub apa nu mai respiri, sau tu esti ceva pestisor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa te scufunzi trebuie sa hiperventilezi, adica sa respiri de foarte multe ori, foarte repede si scurt. Astfel vei putea sta cu pana la 10 secunde mai mult sub apa, ceea ce pentru un om normal este un adaos mare.

| didiana a răspuns:

Cand te scufunzi trebuie sa te apuci de nas.Cand nu mai poti sa iti mai tii respiratia trebuie sa scoti aerul pe nas si dupa aceea trebuie sa incerci sa mai stai putin in apa.Eu trebuie sa stiu pentru ca fac inot.big grinbig grinbig grinbig grin

| yutyutyu a răspuns:

Eu nu prea stiu pentru ca eu pot sa respir sub apa deja

| yutyutyu a răspuns:

Eu nu prea stiu pentru ca eu pot sa respir sub apa deja dar daca ar fiiii nu nu-mi vine nimic eu ma bag in ap si respir fara grija

| yutyutyu a răspuns:

Eu pot respira in trei feluri 1 cu pieptul 2 cu burta 3cu spatele.cand sunt in apa eu respir cu spatele si fara grija dar cu nasu nu cu gura si respiri un pic mai repede cam 1 secunda pe respiratie eu stiu pentru c imi petrec foarte mult timp din viat in apa dar mai alesvara cand ma mut in Italia langa mare.