| viatadecacatt a întrebat:

Mai este cineva pe aici caruia/careia nu-i lace sa citeasca? Citesc ziare, reviste dar nu imi place sa citesc carti, nu simt nevoia.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai o mare lacuna in educatie. A citi o carte inseamna a avea acces la un univers nou.Cate carti ai citit, atatea universuri ai cunoscut.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sunt multi in situatia astabig grin Pur si simplu nu ii pasioneaza astalove struck
Mie una imi place foarte mult sa citesclove struck

| viatadecacatt explică:

@c. a am citi si eu amintiri din copilarie, alice in tara minunilorrolling on the floor(acum ceva ani).ca acum, in prezent citesc cum a spus si "loveyousomuch92 " doar daca este ceva pentru scoala in rest.prefer filmele!

| Rosalie_9695 a răspuns:

Aceeasi parere o aveam si eu despre carti dar acum pur si simplu imi place sa citesc. Nu-mi plac cartile cu continut istoric dar imi plac foarte mult cele care folosec un limbaj modern cum ar fi seria Amurg sau Diamnatul din Drury Lane. Si mie imi place foarte mult sa citesc reviste dar nici cu cartile nu am nimic iar pe cele c are imi plac le citesc cu mare placere. love struck

| deejayra a răspuns:

Compara si tu un om care nu citeste(coada vacii)si unul care citeste(mare director), si vezi diferenta.Eu m-am ingrozit cand am luat la intrebari niste copii de clasa a 7-a, intrebari simple de cultura generala(Care este cartea sfanta a musulmanilor, Care este capitala Frantei(si nu, nu este Roma precum mi s-a raspuns), Cine au fost stramosii nostri...etc)

| Lady.Love a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa-ti placa sa citesti pentru a o face. Poti citi si din nevoie si atunci cand te-ai apucat de citit o carte interesanta nu cred ca nu-ti place. Trebuie sa gasesti doar cartea potrivita happy

| loveyousomuch92 a răspuns:

Nici eu nu ma omor prea mult sa citesc carti! doar daca am sa citesc ceva pentru. scoala atat! dar cateodata e bine sa citesti carti pentru. cultura ta! ma rog... dar si eu nu prea citesc carti!big grin

| razispeed a răspuns:

Nici eu nu aveam rabdare sa citesc, ba deloc, preferam si prefer sa vad un documentar. cu toate astea mai nou citesc carti de dragoste pentru ca filmele de acest gen sunt putine si proaste, incearca si u sa incepi prin citirea unei carti axacta pe un subiect care te intereseaza si nu il poti asimila din alte surse, cum ar fi din filme si reviste

| Licurici_2296 a răspuns:

Nu ma pot lauda cu un numar impresionat de carti citite, (fac deja ceva in legatura cu asta) insa indiferent de e o carte buna sau proasta, mi se pare extraordinara ocazia pe care ti-o da fiecare de a-ti imagina, dupa descriere si dialog, insa in mare parte exact asa cum vrei tu si cum vezi tu spatiul actiunii si personajele. Evident ca iti imbogatesti cultura generala, chiar si numai din titlu si autor, si e posibil sa nu simti nevoia, insa e cu totul altceva decat sa citesti o revista straight face sau un ziar, sau sa iesi noapte in club sau sa mananci seminte in fata blocului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce carti ai citit pana azi? poate facem un diagnostic impreuna, ceva scartaie, ai probleme cu vederea? sincer te intreb... daca nu-ti plac romanele, vezi teatrul; poeziile le-ai incercat?

George Topârceanu Toamna în parc

Cad grăbite pe aleea
Parcului cu flori albastre
Frunze moarte, vorba ceea,
Ca iluziile noastre.

Prin lumina estompată
De mătasa unui nor,
Visătoare trece-o fată
C-un plutonier-major.

Rumen de timiditate
El se uită-n jos posac.
Ea striveşte foi uscate
Sub pantofii mici de lac.

Şi-ntr-o fină discordanţă
Cu priveliştea sonoră,
Merg aşa, cam la distanţă,
El major şi ea minoră...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om citit are un spirit liber. unul care nu citeste este rob al inculturii si nestiintei.si este apasat toata viata de aceasta robie.si ca sa continui versurile prin cateva sarace cuvinte; el plutonier major, cu minora dupa el, stau si cred ca e ...asa,mai majora este ea.