| D33d33wttzzaaaaaaa a întrebat:

Mirc!? Ce e ala?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

MIRC este un program de comunicare prin chat pe Internet-Internet Relay Chat (IRC) pentru Windows. La fel cum aveti nevoie de un browser pentru a naviga pe Internet, aveti nevoie de un client IRC pentru a conversa prin chat. mIRC este extrem de configurabil si perfect stabil si are o multime de functii utile incluse.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

@ghinionistdotorg, multumesc pentru completare.

Abh
| Abh a răspuns:

Cum sa va zic, mirc-ul are utilitatile lui, spre exemplu, poti downloada filme si muzica daca stii de unde si cum.
Chiar la inceput, la noi in tara, a fost larg folosit deoarece pe atunci nu exista internet de mare viteza, doar dial-up (imaginati-va sa scoatei un film de pe net cu 20kb/s), iar mirc-ul era cel mai rapid program de chat. Intre timp, pe mirc au ramas relicvele, aia care nu stiu mai bine, dar aici ma refer strict la mirc-ul romanesc. Ce e nasol e ca din cauza acestei reputatii majoritatea stramba din nas cand aud de mirc. Pentru mine e un program indispensabil, dar il folosesc in alte scopuri decat chat-ul.

Abh
| Abh a răspuns:

Mai, eu am vorbit in cunostinta de cauza, vremuri bune alea in care te conectai la internet dupa 12 noapte ca era mai ieftin impulsul. Acu, daca adolescentul vrea sa imi dea Stupid pentru ca inca mai folosesc mircul (desi am zis ca nu-l folosesc pentru chat), e problema lui, nu-i pot interzice sa nu mai fie un ignorant.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Un program de chat mai puţin selectiv decât messengerul.

| oz a răspuns:

Un fel de chat, unde poti discuta cu alte persoane "virtuale". DAR, de cele mai multe ori dai peste cocalari, pitipoance, copii care injura, sau hackeri care testeaza virusi.

| 31957319 a răspuns:

laughing)
O varianta mai veche a messenger
laughing)

| Ciprian Ionut a răspuns:

O modificare la ceea ce a scris bacemi happy mIRC-ul se foloseste si pe linux la fel de bine ca si pe windows ...si nu e chiar asa cum scrie Oz happy depinde unde intri (pe care retea) si depinde pe ce canal de chat intri... eu unul v-as recomanda RomaniaIRC ca retea de chat happy cea mai mare retea de chat 100% romaneasca

| Ciprian Ionut a răspuns:

Vad ca @adolescentul s-a distrat si ne-a dat tuturor celor care am avut "tupeul" sa avem o parere contrarie fata de a lui cate un sau chiar 2 "stupide" laughing)

| dan11 a răspuns:

Stramosul messengerului

| Adolescentul a răspuns:

Buna! I`ti sugerez sa nici nu ai macar curiozitatea sa intri, de bine ca ai intrebat un chat plin de topiti, cocalari, pitipoance si care mai de care sa injure sa te jigneasca sa i`ti vb urat sa te ia la misto si multe altele! E o forma mai veche a chatului insa acum 5 anii nu erea asahappy cum este acum ( distrus ).

| drumurile a răspuns:

Este o forma de chiat dar nu pe vreun site, candva demult toti intram acolo cred ca acolo am incepu cu totii sa intram prima data in urma cu 6-7 ani era la putere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aranyoska

Întrebări similare
Întrebări recente