| NVRE a întrebat:

Ce este irc?
Dar mirc?

Răspuns Câştigător
| cyberalex a răspuns:

Ce anume nu ai inteles?
Ai toate datele acolo. toate sunt programe de chat.
Mai inainte de astea au mai fost BBS si ICQ.
Toate sunt programe de chat, cand nu erau skypee, fakebook, instagranny...

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

IRC este un acronim pentru Internet Relay Chat (română comunicare instantanee prin Internet), un serviciu de transmitere a mesajelor în timp real (chat).

mIRC este un client Internet Relay Chat (IRC) pentru Microsoft Windows, creat în 1995 și dezvoltat de Khaled Mardam-Bey. Deși este un utilitar de chat complet funcțional, limbajul său de scripting integrat îl face mult mai extensibil și versatil.[3]

https://ro.wikipedia.org/wiki/MIRC

| Iote a răspuns:

IRC este un acronim pentru Internet Relay Chat (română comunicare instantanee prin Internet), un serviciu de transmitere a mesajelor în timp real (chat). Mai mult pe:
https://ro.wikipedia.org/wiki/IRC

mIRC este un client Internet Relay Chat (IRC) pentru Microsoft Windows, creat în 1995 și dezvoltat de Khaled Mardam-Bey. Deși este un utilitar de chat complet funcțional, limbajul său de scripting integrat îl face mult mai extensibil și versatil. Mai mult pe:
https://ro.wikipedia.org/wiki/MIRC

| NVRE explică (pentru Iote):

Serios frate?
Wikipedia?
Am intrebat asta si eu pentru ca nu am prea inteles mare lucru din wiki.

| cyberalex a răspuns (pentru NVRE):

Ce anume nu ai inteles?
Ai toate datele acolo. toate sunt programe de chat.
Mai inainte de astea au mai fost BBS si ICQ.
Toate sunt programe de chat, cand nu erau skypee, fakebook, instagranny...

| Sonia822 a răspuns:

Un program de chat, aparut odata cu internetul prin ro, puteai intra in legatura cu cei cunoscuti, dar si cu cei necunoscuti, si era distractie majora prin licee in timpurile alea