| GEORGY_4531 a întrebat:

Naratorul poate fi personaj intr-o opera epica?

10 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Da

| ღÐιαnαღ a răspuns:

Da poate fi happy

| alin334 a răspuns:

Narator-personaj, cand relatarea se face la persoana I, naratorul devenind personaj in text happy

| vioreld a răspuns:

Da, naratorul poate fi si personaj.Iar daca este personaj, actiunea se nareaza la persoana a III-a

| thephantomrider a răspuns:

Da, se numeste personaj-narator, este subiectiv, relatand la persoana I.

| IQ156 a răspuns:

Desigur.

| EcstasyW a răspuns:

Da normal ca poate fi

| NykuMjFan a răspuns:

Da, bineinteles ^^ de exemplu "Amintiri din copilarie" unde Creanca este si povestitorul si personajul principal

| IoanaEliza a răspuns:

Da, poate fi. De exemplu in Amintiri din copilarie, sau Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, in care nararea se face la pers I cu narator homodiegetic.

| Tonyca123 a răspuns:

Dap.