| crisbebe a întrebat:

Niciodata nu am inteles cand e i o u sunt vocale sau semivocala.
imi puteti explica si sa imi dati si ex?
funda

Răspuns Câştigător
| Xenaaaa a răspuns:

In primul rand daca sunt in diftong toate literele precizate mai sus+a, intotdeauan a e vocala si cealalta litera semivocala.cat despre literele de mai sus, trebuie sa-ti dai seama singura, sa pronunti cuvantul de mai multe ori si sa-ti dai seama CARE suna mai PUTERNIC. Vocale sunt intotdeauna a, ă, â, î semivocalele sunt puse intotdeauna inaintea vocalelor "go-goa-sa" o-semivocala, a-vocala

1 răspuns:
| Kaspersky_Wolfeyes_1991 a răspuns:

Fata are dreptate

Întrebări recente