| The4Ever a întrebat:

Imi puteti explica si mi-e ce este anacolutul, dar as vrea sa-mi explicati voi, nu sa dati copy+paste ca n-am inteles mai nimic de pe net.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Smuggle a răspuns:

Anacolutul este structura sintetica a unei fraze. O frază ce conține un anacolut începe într-un mod care sugerează o anumită finalizare și continuă printr-o schimbare bruscă a construcției logice, astfel încît cele două fragmente de frază au o legătură sintactică defectuoasa. El este de doua feluri:
a) Anacolut simplu:

„Fata împăratului, cum a ajuns la casa mirelui, i-au plăcut palatele și socrii."

b) Anacolut multiplu:

„Eu, domn’ judecător, reclam, pardon, onoarea mea, care m-a-njurat, și clondirul cu trei chile mastică prima, care venisem tomn’ atunci cu birja de la Marinescu Bragadiru din Piață, încă chiar domn’ zicea să-l iau în birje."

| The4Ever explică (pentru Smuggle):

Ce spun eu, ce faceti voi.