| MadalinT00 a întrebat:

Imi poate explica cineva ce sunt creditorii chirografari? Am cautat pe internet, dar nu am inteles prea bine. Puteti sa imi dati niste exemple? Cum ajungi creditor chirografar?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Creditorii chirografari sunt acei creditori care nu au creanta garantata cu o garantie reala sau personala.
De ex. eu (creditor) te imprumut cu o suma de bani si tu (debitor) nu garantezi cu nimic restituirea imprumutului.

| sierra1 a răspuns:

Păi, tu fiind student la drept, ar trebui să ne dai lecții in domeniu, nu?