| balintsebastian a întrebat:

Nu stiti o legenda a zilei copilului? FUNDA+VOT la cele mai bune!

2 răspunsuri:
| Zulffy a răspuns:

Ziua Internationala a Copilului (1 iunie)
Tot in anul 1925 s-a sarbatorit pentru prima data Ziua Copilului. La data de 1 Iunie a acelui an, consulul Chinei la San Francisco a organizat pentru copiii orfani "Festivalul Barcilor Dragon", sarbatoare straveche, ce marcheaza in China in ceputul verii. Evenimentul a avut un mare succes si ziua de 1 Iunie a fost dedicata, de atunci, copiilor, fiind preluata, ulterior, si de alte state.
Asadar, Ziua Internationala a Copiilor nu este o sarbatoare decretata de regimurile comuniste, chiar daca ea a fost "preluata" si de fosta URSS si de tarile din "blocul socialist", in clusiv de Romania. UNICEF (Fondul Natiunilor Unite pentru Copii), in fiintat in 1946, a stabilit o alta data pen ru sarbatorirea Zilei Copilului: 20 noiembrie.

Ziua Universala a Copiilor
La data de 20 noiembrie 1959, Adunarea Generala a ONU a adoptat "Declaratia Universala a Drepturilor Copiilor" si exact 30 de ani mai tarziu, "Conventia asupra Drepturilor Copilului", ratificata si de Romania la 25 decembrie 1990. UNICEF a stabilit ca data de 20 noiembrie sa fie declarata "Zi Universala a Copiilor". Astfel, in Romania si in alte state, copiii au doua zile "ale lor": 1 Iunie si 20 Noiembrie.

Ziua Copilului, sarbatorita in lume:
In fostele tari socialiste: 1 iunie; in Hong Kong: 4 aprilie; in Turcia: 23 aprilie; in Mexic: 30 aprilie; in Japonia si Coreea de Sud: 5 mai; in Indonezia: 8 iunie; in Singapore: 1 octombrie; in Congo: 25 decembrie etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceast zi nu are legenda! De fapt Natiunile Unite au propus 1 iunie sa fie ziua copilului. Stramosii nostri nu au sarbatorit aceasta sarbatoare. Craciunul, martisorul aceste sarbatori sunt vechi si au legende dar daca crezi ca ziua aceasta are legenda uite care-i:
Ziua copiluluia fost menţionată prima dată la Geneva la Conferinţa Mondială pentru Protejarea şi Bunăstarea Copiilor în august 1925, la care 54 de reprezentanţi din diferite ţări, au adoptat Declaraţia pentru Protecţia Copilului. După această conferinţă, multe guverne au introdus „Ziua copilului". În Turcia Ziua copilului a fost sărbătorită pentru prima dată în data de 23 aprilie 1920.
În anul 1954 Fondul Internaţional pentru Urgenţe ale Copiilor al Naţiunilor Unite (UNICEF) a emis o recomandare care prevedea faptul ca fiecare Stat să dispună de o zi la aşa-numita „Ziua copilului" (engleză Universal Children's Day).
În România Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului s-a constituit la 1 ianuarie 2005.