| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi-i se pare ciudat am o colega in clasa pe care o cheama Mares Sorana Elena si din curiozitate eu ma uitam sa vad ce inseamna numele meu, si deodata ma gandeam la colega mea si am vrut sa ma uit pe un site ce inseamna numele ei. Si ce credeti ca l-am gasit? Nu nu l-am gasit si mi se pare foarte ciudat, asa apoi am cautat pe mai multe site-uri si tot nu am gasit. Asa ca daca stiti cumva ce inseamna numele SORANA sa-mi scrieti si mie. Sau poate o fi ROXANA in loc de SORANA?

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
"Sorana" este un nume de provenienţă slavă şi înseamnă auroră, zori sau stea de dimineaţă.

http://www.mybaby.net.au/baby-name-full-detail/sorana/80721/1

| WeeD a răspuns:

Da ma e foarte ciudat laughing.

| Andreea114820 a răspuns:

Forma a numelor Sorin, Sorina - doua prenume romanesti foarte moderne si apreciate, Sorin si Sorina sunt considerate noutati ale onomasticii romanesti. Atestarile istorice arata ca numele de Sorin era prezent inca de acum cateva sute de ani, iar cercetatorii considera ca acesta s-a format pe baza substantivului "soare", cuvant care se regaseste in traditia noastra atat ca prenume, cat si ca nume de familie. Din aceeasi familie mai fac parte si nume ca Sorescu, Sorona sau Soreni. Sorina este corespondentul feminin al lui Sorin, insa. mai exista si alte cateva variante, destul de apropiate, cum ar fi Sorela, Sorana, Sorica, Sorita. Ele au, insa, ca radacina, substantivul "sora" (in Moldova, sora lui Stefan cel Mare purta numele de Sora). Toate aceste prenume feminine nu se gasesc in onomastica popoarelor vecine, exceptie facand zona maghiarilor, care a imprumutat numele de Sorina si l-a adaptat, rezultand numele de Szorina. O persoana care poarta unul dintre aceste doua prenume se spune ca imprastie in jur stralucire si buna dispozitie, intocmai ca razele soarelui. Unii lingvisti considera ca numele de Sorin, provine din limba franceza, din Sorine, Sorel sau Soret (raspandite in Franta, insa, ca nume de familie), care deriva de la "Saur", la origine un supranume care se traduce prin "rosu inchis".

| ginamagheru a răspuns:

Ma,poate colega ta are cont pe TPU.

| milom a răspuns:

Pai tu ne intrebi pe noi cum o cheama pe colega ta?

| karma15 a răspuns:

Despre numele Sorana

Numele de fata Sorana, este de origine romaneasca si inseamna soare.

Numele Sorana deriva din numele Sorina, forma feminina a numelui Sorin, ambele fiind nume destul de noi in onomastica romaneasca. Numele Sorin a devenit popular la sfarsitul secolului trecut prin poemul lui N. Beldiceanu si este considerat un nume romanesc ce are la baza cuvantul soare.

Forma feminina numelui Sorin, Sorina alaturi de alte forme ale numelui precum Sorana, Sorela, Sorica, sunt considerate derivate dintr-un alt nume de origine romaneasca, Sora, nume ce a fost purtat in Moldova chiar de sora lui Stefan cel Mare.

Numele Sorin, Sorina nu au fost imprumutate de tarile vecine, exceptie facand Ungaria, in onomastica maghiara fiind mentionat numele Szorina.

In Franta numele Sorin dar si derivatele sale Sorel si Soret sunt destul de des intalnite insa ca nume de familie si sunt cosiderate a fi derivate de la "Saur" care se traduce prin rosu inchis".

| Dodo410812345 a răspuns:

Nu draguta...SORANA este un nume fff frumos...si nu vine de la ROXANA.te pup fundita?