| MikyBaby a întrebat:

Pe aripile vantului. ce este? carte, film. ca am auzit de ea. si. mi spuneti spune despre ce e vorba. si daca e frumos?!

Răspuns Câştigător
| Madysss a răspuns:

Este vorba despre razboiuldintre nord si sud la americani. E foarte frumos. E si carte si film, iti recomand sa citesti cartea o sa iti placa te puup

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Este atat film, cat si carte :*

| MrAngelus a răspuns:

E si carte si film. Filmul, ecranizare a romanului omonim scris de Margaret Mitchell, prin tehnica cinematografică folosită devine primul film color de asemenea proporții, realizat prin folosirea procedeului Technicolor.

Se spune că filmul este mai bun decât cartea în exprimare. Scenariul este bazat pe dramatismul unei lumi care piere definitiv din istorie, Lumea Sudului cu "părinții iubitori ai negrilor sclavi" și Lumea Nordului, lumea "liberalilor generoși" care știa ca muncitorul salariat poate fi exploatat mai bine decât robul.

În agonia aceastei lumi care piere, avem personaje cu firi puternice și lacome totodată, pasionați de a câștiga și stăpâni ca Scarlett O'Hara și Butler, care nu se dau înapoi de la nimic pentru a-și atinge scopurile.

Însă, total opusă acestor egoiști lacomi, dornici de înavuțire prin orice metodă, apare frumusețea morală a Melaniei, a Melaniei ființa plină de bunătate, delicată și de o eleganță morală deosebită, ocrotindu-i pe toți, fără deosebire, dar cel mai mult pe Ashley, soțul ei, pe care-l iubește necondiționat. Ashley, acel om slab de înger, care nu știe ce să facă, care nu-i poate spune "nu" pasionatei Scarlett O'Hara, și pe care firava Melanie se vede nevoită să-l ia sub aripa sa, ocrotind-l.

Și totuși, în această lume nebună care piere, se remarcă totuși Scarlett, Scarlett O'Hara, o femeie diabolică, plină de defecte, uneori grav imorală, datorită caracterului său irlandez, însă totuși cea mai umană.

Ea, Scarlett O'Hara, supraviețuiește, nu se lasă zdrobită de această lume, fiindcă ea a reușit să o iubească pe cea care i-a făcut cel mai mare rău, și anume pe Melania care i-a luat bărbatul visurilor ei, pe nevolnicul Ashley.

Eu nu l-am vazut, in schimb l-au vazut parintii mei si spuneau ca e extraordinar...

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Pe_aripile_v%C3%A2ntului_%28film%29

| ooOOMrDibbsOOoo a răspuns:

Vai de capu tau, dupa avatar parca ai vreo 15 ani, ne intrebam unde a ajuns generatia asta... imi pare rau ca acu te-am facut incult, dar nu stiu cum ai trecut de clasa a 4-a. atunci a trebuit sa o citesc eu, ESTE CARTE, AI GUGLE, intreaba-ti parinti asta...

| MikyBaby explică (pentru ooOOMrDibbsOOoo):

Bine ca sunt eu aia inculta si tu ala destept. Am implinit 18 ani si sunt in alta tara de la varsta de 11 ani. Deci nu am facut in Romania decat pana in clasa a V. Nu e vina mea.Si auzisem ceva de la vara mea care era mai mare ca mine ca zisase ceva de ea si am ramas cu ea in minte pana acum. Pentru ca i. mi imaginasem ca era o carte si credeam ca de iubire. si vroiam sa ma asigur. Asa ca, nu judeca dupa ''coperta cartii''. Apropo am cautat pe net ca film si nu am gasit. de aia am intrebat. Bafta si respect (chiar daca nu meriti) si mersi ca te-ai obosit sa i-mi raspunzi.

| MikyBaby explică (pentru ooOOMrDibbsOOoo):

A. si eu nu auzisem de cartea aia. Daca varamea era in clasa a 6 sau a 7 in momentu ala si o citea.Bine de tine ca ai citit-o intra 4-a.

| PokeEdy a răspuns:

Nu l-am vazut dar stiu sigur ca este film

| Kid_4219 a răspuns:

Carte si film. Fimul nu este asa impresionant, arata 20% din personajele din carte. Dar pe de alta parte, cartea este exceptionala.Am plans de cate ori in ea, si eu nu plang des. Este un roman, carte de comedie, toate intr-unul.

| Garnet a răspuns:

Carte+film. dupa carte s-a facut filmu

| Loreleii a răspuns:

Este o carte si... dupa parerea mea este frumoasa dar depinde de gusturile fiecaruia

| Elena12Maria12 a răspuns:

Pe aripile vantului este o carte. Dar este si un film.Eu am citit cartea si e frumoasa.Depinde daca iti plac cartile de genul. Daca nu ai cef sa o citesti, vezi filmul.

| Lorraine a răspuns:

Pe aripile vantului, este un roman. dar nici eu nu stiu sigur despre ce este vorba..si eu am auzit.

| deprara a răspuns:

Film si carte