| anonim_4396 a întrebat:

Penele de chitara sunt diferite?
Conteza ce fel de pana de chitara cumperi?
Fratele meu canta la chitara. Vreau sa ii fac cadou o pana de chitara, insa mai speciala. Nu stiu asa multe despre chitara si pe el nu am avut cum sa il intreb, pentru ca il vad rar si vreau sa pastrez surpriza.
Este posibil sa ii cumpar pana de chitara nepotrivita?
imi pare rau, dar nu stiu de astea rolling on the floor
de aceea va intreb
daca imi puteti da mai multe detalii
funda

Răspuns Câştigător
| madalina_3428 a răspuns:

Nu conteaza ce fel de pana de chitara ii cumperi.acestea nu difera decat la aspect...in plus se pot improviza din anumite materiale(ex:carton, plastic...)

4 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Aaa, m am lamurit. Eu credeam ca daca chitara e diferita, are nevoie de pana diferita ( chitara clasica, acustica), insa am inteles.
Pena de chitara nu em ai groasa de 5 cm. insa cam cat ar trebui sa fie?

| alina_7878 a răspuns:

Sunt pene de chitara mai groase si mai subtiri. de obicei se folosesc pene care sa nu fie prea subtiri dar nici prea groase big grin greu de explicat cand nu ai o pana in fata happy

| Agapimu a răspuns:

O funda de pana de apox 1 leu vrei sa-i cumperi?
Da interesant, ala da cadou.
penele de la chitara difera doar la model.
Deci, nu are nimic mai special una decat alta, decat modelul ei.
happy

| andrei_8745 a răspuns:

In calitate de profesionist...chiar de am 12 ani si fac chitara de 2 ani(sunt cel mai bun din tot grupu' de chitaristi). Conteza ce pana ii iei! Daca are chitara clasica pana trebuie sa aiba 0. 50-0. 55 mm. Daca este chitara acustica trebuie sa fie la fel ca pana de la chitara clasica sau chiar 0. 60 mm. Daca este electrica trebuies sa fie de la 0. 70 in sus. Daca vrei sa. i dai o pana buna asculta sfatul meu: pana sa fie de la fender, dunlop sau fire stone(asa am eu)big grin