| kitykity a întrebat:

Poate sa-mi spuna si mie cineva verbele de la grupa 1, grupa 2 si grupa 3 la franceza de clasa a 5 -a. Parler, Aller,Manger,Lever,Acheter sunt la grupa intai? Reussir,choisir blanchir,Finir la grupa a doua? Faire,Lire, Etre sunt la grupa a treia?

Răspuns Câştigător
| addasiclau a răspuns:

Verbele de grupa 1 se termina in ER : parler,manger,arriver, monter, lever, acheter, etc;
Verbele de grupa a-2-a se termina in IR : finir, choisir, blanchir, verdir etc;
Verbele de grupa a-3-a au trei terminatii :
-RE : faire, lire, dire.ecrire,etre,mettre,
-OIR : avoir,devoir, voir, pouvoir;
-IR : sortir, partir, venir.
Si aller e verb de grupa a-3-a,chiar daca se termina in er
Sper ca te-am ajutat :*