| ionutz70 a întrebat:

Propozitia subordonata din fraza: Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii
a.atributiva
b.predicativa
c.subiectiva

Care este in final?laughing

Răspuns Câştigător
| Phantasmagoria a răspuns:

Fratilor, spuneti-mi si mie de ce e subiectiva. at wits' end. Daca inversezi ordinea cuvintelor iese,, Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza". Se vede din avion ca e predicat nominal incomplet, apoi,, ceea ce" introduce predicativa.

7 răspunsuri:
| Dollicious a răspuns:

Eu am pus predicativa!

| Dollicious a răspuns:

Desi nu cred sa fie subiectiva!big grin

| biancabellaa a răspuns:

C. subiectiva laughing

E sigur ca am vorbit cu niste profesori de romana si toti au spus acelasi lucru big grin

| LittleReasonToSmile a răspuns:

C) subiectiva... lasati petitiile rolling on the floor))

| ILikeSummer a răspuns:

Subiectiva.
Cel mai nasol exercitiu. Eu am scris atributiva. Fira`r.

| DorinaH a răspuns (pentru ILikeSummer):

Asa ai scris ''fira-r'' si la evaluare? in cazul asta, singura ta problema sa fie astea 6 puncte...

| ILikeSummer a răspuns (pentru DorinaH):

Normal ca nu.happy