| icEmaN10 a întrebat:

Propozitia subordonata din fraza: Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii este:

a.atributiva

b.predicativa

c.subiectiva

Nu o sa-mi foloseasca la nimic nici la tema, am avut-o la evaluare!

Răspuns Câştigător
| magdaliciii a răspuns:

Era subiectiva.asa a zis profa de romana

23 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Subiectiva.

| Nutzu659 a răspuns (pentru Meryem027):

Eu zic ca-i predicativa

P1 - Ceea ce ma jeneaza - subordonata ca il are pe ceea ce ca element
P2 - este dificultatea rasfoirii. - principala

Nu vad trebuie sau verbele alea ca sa fie subiectiva.

| Nutzu659 a răspuns (pentru Nutzu659):

Scuzati dublul post. nu am vazut cand am scris si aia.

| Meryem027 a răspuns (pentru Nutzu659):

Ba da, este acolo "ma jeneaza" - este un verb impersonal, insotit de pronume personal in Ac., cu functia sintactica de complement direct(pe cine? pe mine, ma). Intocmai, ca nu exista verbul copulativ care are functia sintactica de predicat nominal incomplet, ci "este" este verb cu valoare predicativa, in cazul nostru.

| Elena97M a răspuns:

A aparul baremul. E subiectiva!

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Este subiectiva am intrebat de profesorul de romana.Eu am scris predicativa si nu e bun :-

| Laura0 a răspuns:

Subiectiva

| McClod a răspuns:

Man normal ca e predictiva ca eu asa am scris ca ae verbul copulativ "ESTE"

| stefana21 a răspuns:

Si pe mine ma scoate din minti exercitiul asta! Eu cred ca e predicativa pentru ca "este" e predicat nominal incomplet, nu verb impersonal, iar "Ceea ce ma jeneaza" este expansiunea unui nume predicativ.

| TheOneGirl a răspuns:

Ba nu.predicativa e corect.asa am pus fiindca am tot sucit-o si gandit-o, iar subiect avem in ambele..deci e predicativa

| anghelbogdan a răspuns:

Eu am pus predicativa

| MeLyNa12 a răspuns (pentru anghelbogdan):

Si eu si am sustinut asta toata ziua si nici acum nu stiu ce sa cred. oare e subiectiva, oare e predicativa? ce sa cred nici eu nu stiu. O sa vedem vineri cand o sa afiseze rezultatele smug. ne asumam greselile

| Svlog a răspuns:

C. Subiectiva e corect big grin. FUNDA?^_^

| someonelikeyou4 a răspuns:

Predicativa

| Andreea0078 a răspuns:

Eu am scris ca este subiectiva, sper sa fie bine...

| georgiana77 a răspuns:

C

| clausw33t a răspuns:

Si eu am zis tot predicativa, avand in vedere ca este= vb. personal in cazul de fata.

| PotatoBean a răspuns:

Predicativa, deoarece "ma jeneaza" este verb personal. Daca ar fi fost "Ceea ce se stie", se stie fiind verb impersonal, atunci ar fi fost subiectiva.
Ia-o si prin inlocuire, -ceea ce- cu dificultatea. Dificultatea ma jeneaza, cine ma jeneaza? Dificultatea.

| Ckasm a răspuns (pentru PotatoBean):

Citez: ". cine ma jeneaza? Dificultatea." Din cate stiu eu la intrebarea CINE? raspunde subiectu nu predicatu.Corect?

| PotatoBean a răspuns (pentru Ckasm):

Exact, de aceea dificultatea este subiectul, este - verbul copulativ si propozitia predicativa.

| Obada_Teodora_1996 a răspuns:

Http://www.petitieonline.com/......iunie_2012 semnati petitia cei care ati scris B -predicativa

| MeLyNa12 a răspuns:

Sa o luam asa. Au vrut sa vada cati se descurca si cati nu. Asa va fi si la mate. Un exercitiu mai greu. De unde fac ei diferentierile?smug E ceva de logica in toata treaba asta. Au vrut sa vada cati gandesc ca e subiectiva si cati nusmug. Bun sunt una din persoanele care a scris ca e predicativa dar dupa ce am citit de mai multe ori ar suna "ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii". Daca pui "a cui dificultate?" iese "A e-bookului" daca pui cine/ce nu are subiect thinking Nu poate avea subiect in primul rand. Asa ca lasati voi astea si sa vedem baremul, cum se hotarasc dar va spun ca e subiectiva straight face. E o concluzie la care m-am gandit toata ziua si dupa ce am citit de mai multe ori, nu poate raspunde la intrebare.

| Nutzu659 a răspuns:

Eu am pus predicativa

Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii.

P1 fiind cea subordonata si P2 propozitia principala si cum nu are trebuie si verbele alea eu zic ca e predicativa.