| Alexakos a întrebat:

Pt ca am citit un comentariu de la un usser (si nu o spun cu rautate) in care spune ca nu exista fantome si alte cele.
stiu ca omenirea se imparte in doua feluri... care cred si care nu cred.
as vrea sa povestiti niste faze despre fantome sau magii sau vraji sau stiu eu, ceva care s-a intamplat. nu faze din filme si alte cele.
eu o poveste si despre "fantome" care sunt de fapt suflete blocate intre lumi si despre vraji (de rau bine inteles) si altele.
dar o sa incep eu prima data cu povestea de "fantome" si de vraji. insa las comentariu ca sa nu umplu aici. (si scuzati ca pun prea multe intrebari)

9 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Da exista, noaptea cand iti mai pocneste televizoru sau dulapu atunci inseamna ca isi fac aparitia.

| Alexakos explică:

Bun. deci asa zisele "fantome" sunt de fapt niste suflete ratacite intre lumi. suflete care nu au reusit sa mearga in iad sau in rai pentru ca virgula cadavrul/corpul lor nu a fost ingropat si cu popa si alte cele. poate ca multi o sa spuneti ca nu conteaza prea tare inmormantarea. si totusi. este magie in religie. daca nu te duci la botez o sa puti/mirosi toata viata. oricat te speli tot o sa puti/mirosi. asa si cu mortii daca nu vine popa si nu face slujba si si nu ingroapa sau alte religii daca nu ii face ce trebuie si il duc pe apa si sa-i dea foc sau ce alte ritualuri sunt, atunci sufletul ramane blocat intre lumi. daca nu vedem nu inseamna ca nu exista. daca omul ar vedea ce se ascunde in spatele lumii asteia atunci toti ar inebunii si ar murii. de ce credeti ca cei care vad o fantoma ramane cu ceva sechele sau are un comportament ciudat? creierul uman nu suporta asemenea provocare. in spatele acestei lumi exista miliarde nici nu stiu cat sa spun la cate suflete ratacite sunt (fantome). am explicat asta pentru cei care nu cred sau dau comentariii aiurea.

si acum povestea cu fantoma.
tata lu maicamea a murit si s-a intors o data pentru ca matusamea (sora lu maicamea) nu il iubea si mai multe (nu explic acum) si bunicamea (mama lu maicamea) ii vroia raul, si atunci s-a intors ca sa se razbune, si matusamea era pe scaun curata geamurile sau nu mai stiu ce zugravea nu imi retin ce facea. si ziua in amiaza mare s-au rupt toate cele 4 picioare de la scaun cu ea. si s-a aratat dar bunicamea ia pus mainile la ochi la maicamea ca sa nu vada (matusamea nu era) daca vede cineva poate ramane cu sechele. si ce a retinut ea. ca a auzit niste zgarieturi in perete ca si cum ai face cu inghiile in tabla de la scoala. si dupa aia era la etaj si a sarit de la etaj si s-a auzit un zgomot de parca a aruncat cu o grenada sau a explodat o bomba( nu nucleara) si dupa aia s-a dus in mormant (era aproape) si se auzeau pasii pana acolo si se auzea ca si cum ar fi herghelie de cai. si la mormant iar s-a auzit un zgomot tare si dupa aia liniste.
deci exista. si sunt atatea cazuri in care se arata. care de fapt vor ori razbunare ori sa le ajuti sa le gasesti trupul si sa il ingropi ca sa gaseasca si ei liniste, aste anul sunt filme si sf este realitate.

vraji.
am fost prieten cu o fata si cu maicasa si cu taicasu, si taicasu cu maicasa s-au despartit. si maicamea lucra la magazinul lui. (sef de magazin) si normal ca si eu eram pe acolo in fiecare zi. si maicasa lu fata asta era una geloasa care lua droguri si habar nu avea pe ce lume traieste. si ne vroia numa rau. ce a facut? s-a dus la o vrajitoare si a facut vraji. o data am gasit ata roz ticlam care nu stiu ce este, insa maicamea atunci se simtea foarte rau si era c aun robot. si aproape ca era impotriva mea orice ziceam. cand am gasit ata (am fost la o ghicitoare in cafea, tot ce spune asta nu da rateu. tot se adevereste) si i-a spus ca are o ata roz si bla bla si i-a spus ce sa faca cu ea. si cand a facut ce a spus ghicitarea. a inceput sa fie mai normala.(maicamea) dupa aia se mai face cu un ghemotoc mic de par (ala era de la maicamea) amestecat cu unghii si naiba stie ce mai baga astea. si era bagat in presul de la usa. deci sa aduca rau in casa. si dupa aia mai este o data cand am venit de la antrenamente si am gasit un plic sub usa cand l-am deschis era o bucata de lemn coaja, si 3 inimoare desenate. era pentru dragoste sa nu aiba noroc in dragoste. si cand i-a dat foc nu se aprindea i-a dat de 3 4 ori foc si nu se aprindea, ardea doar incet incet incet de tot. si cand a spus tatal nostru a inceput sa arda tare. si a spus de 3 ori tatal nostru si de 3 ori a luat foc. si nu era decat o hartie alba simpla. am ars atatea hartii nu exista sa nu poti sa dai fac la o hartie. altcevacoliile alea groase. eu vb de hartie obisnuita. si asa a scapat iar de vraja. deci exista si vraji si poti si sa le dezlegi.
acum astept povestile voastre.

| Saya a răspuns:

Lasa-mi mailul tau in privatwinking
insfarsit cineva mai openmind

| OpenYourEyes a răspuns:

Sincera sa fiu,nu cred in asa ceva,dar bunica mea mi-a spus o poveste de cand era ea tanara. tongue Mi-a spus ca pe timpul ei, in oras era o familie bogata, oameni instariti.Acesti oameni aveau un singur copil, care s-a insurat cu o femeie pe masura.Parintii lui nu o agreau.Nu dupa foarte mult timp pe femeia respectiva a calcat-o trenu`.Au inmormantat-o. Bunica mea spunea ca noaptea cand venea de la servici,vedea pe casa lor o umbra care se miscau continuu.A trecut o saptamana si se auzea ca un om ar fi fost gasit pe strada cu un inel mare de aur in mana,lesinat.A fost dus la spital iar acolo a marturisit ca o femeie, bine imbracata, plina de aur i-ar fi dat acel inel daca o ducea la familia ei.Omu` a zis ca a dus-o acasa, iar dupa aceea a scos inelul de pe mana si i l-a dat.Respectivu` a vrut sa ii pupe mana iar atunci a vazut ca mana lui trecea prin ea, s-a speriat si a lesinat. Dupa fix 3 zile,sotul si socrii ei au fost gasiti morti in casa cu tot aurul langa capul lor. straight face Acum, bunica mea mi-a povestit mult mai multe, dar eu tot nu cred in asa ceva. Poate erau astfel de spirite pe timpuri dar nu si acum. straight face

| OpenYourEyes a răspuns:

Am primit mesajul tau.Tu crezi povestea spusa de bunica mea? Ok, nu am nimic impotriva.happy Dar eu nu cred asa ceva, pana nu vad cu ochii mei.Nu mi s-a intamplat nimic straniu pana acum, sa cred in asa ceva. happy

| OpenYourEyes a răspuns:

Mdea,cum spuneam.Pana nu vad nu cred.Stiu ca este periculos, dar pur si simplu imi este greu sa cred. tongue

| venusdoom a răspuns:

Personal nu am avut experiente de genu, dar un coleg de al meu a incercat sa cheme un spirit cu o tabla ouija (cred ca asa se numeste )si se pare ca a mers,(cam aceeasi chestie din filme cand se scutura toata camera. cert e ca nu au chemat pe cine trebuilaughing. el mi a mai spus ca si in jiua de azi mai are cosmaruridevilhappy

| FallingRain a răspuns:

Hei!
Stiu si eu cateva povesti cu fantome, sunt citite pe net, nu mi le-a spus nimeni altcineva.
Am citit una in care o fata si cu o prietena de-a ei au plecat in oras. Apoi una din ele a invitat-o pe cealalta la ea acasa. Fata lasase curatenie in casa, dar cand a intrat in casa era dezordine peste tot. Fata aia un caine si o pisica. Cainele l-a gasit mort intr-o camera, iar pisica era ghemuita intr-un colt al casei. Apoi cand prietena ei a vrut sa plece usa de la intrare s-a incuiat singura si nu au putut sa o descuie. Si in casa s-a facut din ce in ce mai frig.
Mai era o fata care cand era mica vsa proape in fiecare seara un inger si un demon. Demonul ii spunea sa vina cu el, ia ingerul ii spunea sa nu vina. Apoi demonul a intrat in ea si ea s-a trezit tipand. Cand au venit parintii ei sa o linisteasca, ea le-a spus sa o lase impace, ca nu-i cunoaste. Apoi si-a revenit si ziua urmatoare a venit un prieten la ea. Si s-au dus afara sa vorbeasca. Pe la ora 11:30 seara, au intrat in casa si atunci toate luminile s-au stins. Mama fetei a spus ca se duce sus ca sa caute nise lumanari. Atunci cei oi au auzit o voce ca a mamei sale cre zicea ''du-te si scoate aragazul din priza'' si baiatul s-a dus si a scos aragazul in priza, atunci lminile s-au aprins la loc si cand fata a intrebat-o pe mama-sa de unde a stiut, ea a raspuns ca nu i-a zis ea nimic, ca era sus dupa lumanari.
Mai stiu cateva povesti de groaza, daca vrei lasa-mi ID-ul tau si iti mai zic pe messenger.

| lovesmile a răspuns:

Eu eram cu parintii mei in bucatarie, urmatoarea zi urma sa faca pomana bunicii mele.La un moment dat s-a deschis usa, iar noi am crezut ca nu a fost inchisa bine. dupa cateva minute s-a repetat faza! S-a deschis pur si simplu; am trecut peste asta dar a 3a oara cand s-a deschis tatal meu a spus " nu mai inchid usa.or fii aia batrani, au venit sa vada daca ii pomenim, sa-i lasam sa intre". Dupa cateva minute a inchis usa si dupa nu s-a mai deschis.Am ramas uimita!