| perceive a întrebat:

credeti in fantome, strigoi, si altele? vi s-a intamplat ceva paranormal pana acum? daca da, povestiti, sunt foarte curioasa! mersi!

11 răspunsuri:
| BlueEyes a răspuns:

Mie nu mi s-a intamplat, dar o perioada am stat la nasa mea, mama ei a murit de mult si de multe ori ma trezea noaptea sa imi spuna ca a sunat cineva la usa si de fapt nu era nimeni, ba ca a auzit-o pe mama ei strigand-o de la geam sa vina la ea, desi sta la etajul 8...si imi povestea ca inainte cand statea in casa parinteasca, i se intampla sa auda noaptea zgomote in bucatarie, dimineata cand se trezea gasea dezordine in bucatarie, chiar si farfurii sparte.In fine, multe lucruri ciudate.Eu ma ingrozeam cand auzeam d-astea si noaptea imi era si frica sa ma mai ridic din pathee hee. Chema mereu preotul sa spovedeasca locuinta sau nu stiu ce, si pentru o perioada nasa statea linistita, dar dupa un timp iar o "bantuia" mama ei (nasa a fost adoptata, nu era mama ei naturala si niciodata nu a avut-o la suflet). Cam asta a fost povestea happy. Tu nu ai una?

| EduardGa a răspuns:

Mereu mi s-au parut prea fantastice povestile cu si despre fantome sau orice istorisire ce implica fenomene paranormale. Prea fantastice, pentru a crede. Pana intr-o zi...
Murise bunicul meu de curand. Om batran si credincios, dar cu un mare viciu: tigara. Moartea lui a fost neasteptata, pentru ca desi avea 80 de ani, era foarte lucid, inca muncea prin jurul gospodariei, insa marea lui pasiune i-a adus sfarsitul. Bunicul locuia singur, insa il vizitam foarte des si il ajutam cu orice avea nevoie. Dupa cateva zile de la moartea lui, am fost pentru prima oara in casa lui, si am intrat pentru prima oara dupa multe zile in a lui odaie. "Gandacelul"... Asa imi spunea mereu. Eu eram gandacelul lui. Cand eram mic, mereu ii umblam prin lucruri. Avea o masa unde erau asezate frumos o gramada de creioane colorate, iar eu mereu i le incurcam. Creioanele si hartiile.Adoram sa fac asta, insa el niciodata nu mi-a spus un cuvant rau. Cand am intrat in camera lui si m-a izbit un adanc miros de tutun. Era ca si cum cineva ar fi fumat 3 zile continuu in acea camera, fara sa aeriseasca. Era o senzatie ciudata, pe care doar azi am putut sa ii inteleg misterul. Nimeni nu calcase in casa aceea, daramite in camera lui, de 3 zile. Iar el nu mai statuse acasa de o saptamana, ultima suflare dandusi-o pe un amarat de pat de spital.
Nu am spus nimanui ce mi s-a intamplat.Nu vroaim sa trezesc amintiri si sa par hilar.
Insa stiu ca bunicul a facut asta...
S-a intors.Eu cred.

| Zambet a răspuns:

Salut!
Nu, nu cred in chestiile astea si nu mi s-a intamplat nimic...winking

| myhay144 a răspuns:

Nu mi s-a intamplat nimic paranormal tie?

| ღβ3b3LuSa a răspuns:

Nu, eu nu cred si nu mi s-a intamplat nimic paranormal pana acumhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala cu tigarea pare rau de bunicu tau da in fine... mirosul de tigara era pentru ca camera era plina de tutun dca el toata viata si-a petrecuto fumand...si ca tot vb de fantome si astea nu cred nu exista nu vor exista si gta rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe chestii bizare care se intimpla si noi nu le credem, pina cind ajunge sa ni se intimple personal, asa cum am avut si eu parte de multe intimplari infricosatoare. Prima oara mi s-a intimplat cind eram mai mic; in camera mea in timpul noptii se auzeau pasi apasati uneori chiar ropote ca si cum alerga cineva, zgirieturi la usa, apoi obiecte care cadeau de pe sifonier, la un moment dat chiar mi-a cazut unul de plastic in cap in timp ce dormeam 'iepureste' >timpul a trecut si nu le-am mai uzit dar si teama de asa ceva a inceput sa-mi dispara insa mai tirziu in timpul stagiului militar am avut parte de o alta intimplare bizara. In timp ce eram santinela de noapte intr-un post indepartat de unitate in mijlocul cimpului (poligon de tragere) biruit de oboseala am adormit si am visat o tinara draguta blonda imbracata in starie de mireasa care venea spre mine, iar la un moment dat a inceput sa plinga amarnic de-ti zdrobea inima iar cind am vrut sa ma apropii de ea a disparut. Spre dimineata cind a crapat de ziua si m-am trezit linga mine zacea un scalp de femeie cu par lung si blod aidoma celei pe care o visasem. Mai tirziu in unitate am auzit povestea ce se intimplase in trecut in acea zona si anume in timpul unei nunti comvoiul de nuntasi impreuna cu mirii trecea prin dreptul poligonului de tragere in timpul unui exercitiu de tragere, iar mireasa a fost lovita mortal de un proiectil ce ratacise dintr-un ricoseu

| BackAgainToTPU a răspuns:

Astazi a fost. Stateam pe mess si mi sa dat un mesaj (era inceputul unei farse) si desi am citit numele ma ducea gandul la 2 persoane diferite de cea care detinea idul. Apoi mi-am dat seama ca este "persoana care detinea idul" apoi am inceput sa vbesc cu ea. La sfarsit, mi s-a zis ca e o farsa, si ca autorii sunt cele 2 persoane la care ma gandeam mai devreme. Culmea nu?
Am mai avut, dar asta cred ca e legat de ceva mai ciudat, despre ora 11:11 si orele de genul. Mereu ma uitam la ceas la 11:11 . A fost o zi in care nu am ratat nici la pranz, dar nici noaptea aceasta ora. Sau mereu intru online si ies la ore fixe. Dar nu ma uit pe ceas.
Am avut vide in care cineva imi spune ceva, sau eu arat ceva unei persoane, care mai tarziu au legatura cu ce mi se intampla. rolling on the floor Mi-am visat o data din calendar acum 2 ani. A fost ciudat visul, si mi-a ramas intiparit in memorie, pana acum. Ziua aia era o miercuri de ianuarie. Cea mai tare ora la scoala din clasa a 5a a fost . Mi-am dat seama pentru ca avea legatura visul cu subiectul, canta pe fundal o melodie.

Dar tu?

| Yukki a răspuns:

Eu am 2.

Prima! Eu si cu verisoara mea am ramas singure in casa o noapte intreaga iar in ziua precedenta am mers la cimitir sa ii punem lumanari unei prietene care a murit de cancer. era tanara avea 19 ani. Am inteles ca fusese imbracata in rochia de mireasa pentru ca nu mai avea multe saptamani si trebuia sa faca nunta!
Si ramanand eu cu varamea Alina singure pentru ca eilalti sau dus la ziua unui vecin si au petrecut toata noaptea. Stand noi spunand povesti de groaza in bezna camerei, vedem ca apare o luminita la geam ce se face din ce in ce mai mare. Noi sarim repede sa ne uitam si cand colo nu era nimeni! Noi ne speriem si ne gandim ca era o farsa si continuam.Pana la urma am adormit si si varamea s-a trezit pe la 4 dimineata ingrozita de zici ca a vazut o fantoma! Ca a vazut chipul unei persoane la geam. era un chip ormat din lumina. eu i-am zis ca poate ii s-a parut da ea tot nu sa calmat si am inceput sa ma ingrijorez! Dar pana la urma am adormit. Dimineata ne trezim si parca uitasem totul.Dar asta pana la pranz.Noi neam amintit a noi vazusem o lumina la geam dar noi stateam la etaj. ca ea are ca o vila cu un etaj. O.o stam si ne mancam creerii cu ce s-a intamplat. dar nu aveam o explicatie credibila.O lasam balta pana la urma. Dupamiaza am venit la bunica cu alina si alina a intrat prima si eu intram a doua in casa da cand sa ajung in fata usii ea se sperie se face alba la fata si cade din picioare. se loveste si striga,, Ana! Umbra!" cand sa ma intorc sa ma ia naiba ce am vazut! O umbra alba ca o silueta ce incerca sa puna mana pe mine chiar era un chip de om n imi dadeam seama daca e a fetei care a murit de cancer sau a bunicului meu( Dumnezeu sa ii ierte)Deci chestia asta ma socat nu gluma!

A doua!
Am o curte destul de mare care a fost a strabunicilor mei( Dumnezeu sa ii ierte) si in curte sunt construite 2 case, una a strabunicilor mei care deja are peste 100 de ani, ce se afla in spatele casei cele noi in care locuiesc.Eram mai mititica si mama facuse curat in una din camere ca sa imi faca un spatiu de joaca. Dupa ce a terminat m-am dus sa ma joc si imi luasem pisica si un casetofon ca sa ascult muzica.Am stat acolo ceva vreme dar mai pe dupamiaza deoadata casetofonul meu s-a oprit si nu stiam ce avea. am incercat sa il pornesc da nu mergea si cum stateam cu pisica in brate ea m-a zgariat de zici ca o bagase ceva in sperieti, m-a luat si pe mine groaza da ma gandeam ca o fii doar imaginatia mea.Si deodata am auzit o voce de batran care spunea ceva, dar nu intelegaeam ce... cu toate ca zici ca imi tipa in ureche.Nu am mai putut de frica asa ca am iesit imediat din casa.Cand sa ma uit in jur nu era nimeni afara ca sa fii zis ca cineva sa imi fii facut vreo farsa, cu toate ca nu avea cum.Cand am ajuns la coltul casei mele casetofonul a pornit brusc! O.o si nu stiu cum s-a putut intampla asta, dar stiu ca nu am mai avut tupeu sa intru acolo!

| vrabiecodrin a răspuns:

Eu am 3
1.Am fost pana la veceu, si cand am venit leptopul era in aer.
2.Cand sa ma intorc acasa (in bloc) vad ceva alb care vine inspre mine.
3.Noaptea auzeam zgomote in camera mea si vedeam un chip infricosator.

| qBiaBishh a răspuns:

Mii s-a intamplat decat o chestie. (Mie personal):
Eram afara, noaptea, cu sor.mea, si stateam langa o ulita cu gard de sarma, puteai vedea prin el si, se aud 4 pasi ca si cum ar merge cineva pe loc, din partea de sus, apoi, din partea de jos tot la fel. Trec vreo 1/2 minute si auzim ca un fel de bolovani ca ar cadea de sus, a zis sor.mea ca s-a uitat pe ulita si a vazut niste pietre cum pica de sus si nu era nimeni si pietrele au inceput sa cada din mijlocul ulitei si nu putea fii cineva pentru ca s-ar fi vazut daca era de la mijloc. oh go on
O alta intamplare de-a sora.mii:
Noi aveam un caine pe nume Otto, il aveam de mult timp, si eram atasati de el, si intr-o noapte, sora mea s-a dus in spatele casei, tot unde s-a intamplat faza de mai sus, si era trista nu mai stiu de ce, si Otto, s-a luat dupa ea si dadea din coada fericit, apoi, se uita ciudat la ea, iar apoi se uita insistent catre casa si catre ulita, dar nu se vedea nimic, fiindca era intuneric. probabil el a putut sa vada pentru ca el vede diferit. in fine, asta a fost dupa ca mama noastra sa moara (Dumnezeu sa o odihneasca) In fine.
Se uita catre usa de la casa si catre scari si nu mai dadea din coada, parca era trist si speriat, dupa il striga, iar dadea din coada apoi cand se uita la usa ii revenea starea de neliniste. Asta este ce mi-a povestit ea. Nu am fost acolo, nu cred ca avea de ce sa minta, pentru ca era trista si suparata, nu cred ca ii ardea de glume sau minciuni. Sper ca ti-am satisfacut pofta de paranormal. rolling on the floor