| PureMadnesS a întrebat:

Sall am o mare problema cu Matematica implicit Geometria implicit Congurenta astalaughing deci as vrea sa-mi explicati daca se poate cum stam cu Cazurile de constructie si criteriile de congruenta pentru triunghiurle dreptunghice...
Cazurile le stiu:
Cazul C. C.(catetă-catetă):2 triunghiuri dreptunghice care au catetele congruente, sunt congruente.
Cazul C. U.(catetă-unghi):2 triunghiuri dreptunghice care au câte o catetă și câte un unghi ascuțit congruent, sunt congruente.
Cazul I. U.(ipotenuză-unghi):2 triunghiuri dreptunghice care au ipotenuze congruente și o pereche de unghiuri ascuțite congruente, sunt congruente.
Cazul I. C.(ipotenuză-catetă):2 triunghiuri dreptunghice care au ipotenuzele congruente și o pereche de catete congruente, sunt congruente.
Dar vreau sa-mi dati ca ex o problema rezolvata nu va dau eu pentru ca ziceti ca vreau sa fac temabig grin dati-mi voi pls o problema ca exemplu:X dau funda+vot

1 răspuns:
| MichaelJacksonbilliejean a răspuns:

Nu stiu d-astea