| Mayaaa11 a întrebat:

am avut de citit pe vacanta print si cersetor.eu am fost toata vacanta in strainatate is nu am putut scrie asa ca as vrea cat mai repede rezumatul plzzzzzzzzzz. FUDA SI VOTURI

Răspuns Câştigător
| Biiby a răspuns:

Print si cersetor
-de Mark Twain-
Povestea incepe undeva in Londra, in zona numita Curtea Gunoaielor.Acolo locuia unul dintre personajele noastre Tom Canty, care, la un momentdta ajunge regele "Engliterei". Dupa cum spune scriitorul Mark Twain, printulEdward era astepat sa vina pe lume, era dorit, pe de alta parte Tom Canty nu.El a ajuns sa cerseasca si sa fie batut de tatal sau. Avea doua surori, Nan siBet. De asemeni printul Edward avea o sara, Lady Jane.Tom Canty intr-o zi pleca la cersit, dar ajunge intamplator la palat.Acolo el a fost jignit si batut de un gardian, dar printul, un om bun sicumsecade, i vede si pleca spre a-l salva de sub bici. Cei doi isi povestesc unulaltiua viata si fac schimb de haine, iar printul pleca spre a-l pedepsi pegardian. Acesta nu il recunoaste pe rege si este izgonit din curtea palatului.Sarmanul print cutreiera Londra in lung si in lat, dand de belele sidepasindu-le. Pe de alta parte Tom avea parte de o viata regeasca la palat.Lumea il credea smintit la palat deoarece nu stiua limba "eleneasca" si nicilatina, limbi pe care printul adevarat le vorbea fluent. De asemeni Tom nustia tot ce se intampla la palat, iar lumea era ingrijorata. Tatal printuluiadevarat ere ingrijorat si supara incat la un moment dat moare.Pana la urma Tom intalneste un baiat care primea pedepsele in locul lui, adica atunci cand gresea ceva, baiatul ispasea pedepsele printului. Baiatul iipovesti tot ce este pe la palat. De asemeni contele Hertford, unchiulprintului il ajuta sa "isi recapete memoria". Toate acestea se intampla in tinm ce Edward, suferea de foame siprimea tot felul de pedepse din cauza ca era indraznet deoarece tot spuneaca el este printul adevarat.Intr-un final totul revine la normal, Tom demascandu-se, spunand ca nuel este printul, iar Edwerd devine regele Angliei traind o perioada desul descurta de timp. Tom ramane la palat impreuna cu regele. Despre tatal lui Tomnu se mai sti nimic, iarma sa a murit.Personal aceasta care invata un om despre ce este viata, in adevaratulsens al cuvantului. Asta e viata, orice actiune are o reactiune, adica oricegreseala se plateste. Aceasta carte este foarte buna pentru copii.

3 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Cartea e asa de scurta, mai bine ai citi-o.

| PinkPanther a răspuns:

Da, saracuta de tine era grea cartea sa o ei cu tine sau sa o cauti in format electronic, mai ales ca nu era mare.

| Nickrol a răspuns:

Cauta si uh pe net ...stiu cum e cand zice profu cine nu-l are ii dau 2 ...cauta si u pe net ca sigur gasesti!