| anonima01 a întrebat:

Cine imi da si mie niste informatii despre zeita Minerva de la romani?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| CRISTInel1998 a răspuns:

Minerva este numele roman al zeiței numite de greci Pallas Athena. Aceasta era zeița înțelepciunii și a războiului drept (spre deosebire de Ares, zeul războiului nedrept și al violenței). S-a născut din capul lui Jupiter / Zeus după ce mama ei a fost înghițită de către acesta și a ales să rămână pe veci fecioară. Este de asemenea zeița artelor și a meșteșugurilor patronând deopotrivă mobilitatea minții, era pentru romani și inventatoarea construcțiilor navale. Sper ca ti-a fost de ajutor!