| anonim_4396 a întrebat:

stie cineva cum se numesc chestiile acelea cilindrice sau in forma de doze, care scot un fum colorat cand le deschizi? Se pot folosi in spatii publice?

Răspuns Câştigător
| Sephyroth a răspuns:

Se nu mesc fumigene si:
Potrivit dispozitiilor Art. 35 din legea 4/2008

(1) Confectionarea, detinerea, incercarea de a introduce, introducerea, folosirea sau orice alta operatiune fara drept cu produse incendiare, materii explozive, inclusiv articole pirotehnice, indiferent de categorie, in incinta arenei sportive, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 2 ani la 5 ani.
(2) In cazul prevazut la alin. (1) se dispune fata de invinuit sau inculpat masura de siguranta a interzicerii accesului la competitiile sau jocurile sportive pe o perioada de la un an la 3 ani."

Deci detinerea si folosirea fumigenelor, încercarea de a introduce articole pirotehnice în incinta arenei sportive, potrivit legii constituie infractiune si poti risca închisoarea de la 2 ani la 5 ani şi interzicerea accesului la competiţiile sau jocurile sportive pe o perioadă de până la 3 ani.
Daca ti s-a intocmit dosar penal este bine sa consulti un avocat.
Deci nu prea sunt legalewinking

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Nu ai voie. legea armelor si munitiilor.