| xlr8rq1 a întrebat:

Am 11 ani si vreau sa imi deschid un stand de milkshacke-uri si nu stiu de ce am nevoie pentru a face asta...
Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Asta ar însemna să ai o firmă care să facă lapte cu fructe sau cu ciocolată etc și să vândă așa ceva!
La 11 ani nu poți să ai firmă!

| MMihai a răspuns:

Mi-ai dat „ nefolositor și stupid ", fără să citești cu atenție ce ți-am scris,, o firmă care să facă ( lapte cu fructe sau cu ciocolată etc.)", nu să producă și lapte și fructe etc.
Deci firma trebuie să aibă un sediu și o cameră / încăpere unde să fie 2 frigidere, un aragaz și apă caldă și rece pentru spălat vasele în care prepari compozițiile tale!
Îți trebuie și un microbuz cu frigider și cu un aragaz cu butelie sau altă sursă de încălzit compozițiile sau o mică tarabă cu așa ceva!
Poți vorbi cu un adult care face înghețată sau prăjituri sau plăcinte să își scoată o adeverință de PFA (Persoană Fizică Autorizată), și tu să te lipești de el!
Sunt niște inspectori sanitari și dacă nu este totul în regulă, vă dau niște amenzi, pe care să nu le puteți plătii!
Un copil de 11 ani, fără buletin, nu va primi aprobare de PFA și nici nu va putea să aibă firmă!
O firmă cu obiectul de activitate unic : amestecat lapte cu diverse va da faliment, costurile fiind mai mari, decât profitul!
Deci te poți lipi de un patron de cofetărie și tu să faci lapte cu diverse, și eventual și înghețată, dar vei câștiga foarte puțin!

| Hirako a răspuns:

Praf de milkshake de la DoctorOetker si lapte ca sa faci milkshake.Scanduri pentru stand.Ciocan si cuie sa le unesti.Mester sa foloseasca ciocanul si cuiele.Atat.

| FataIntenisi1342 a răspuns:

De un document de la primaria orasului prin care ti se permite...

| xlr8rq1 explică:

Mihaidavidoglu1954,eu am facut deja o reteta pentru milkshake!
Dar nu stiam mai exact de ce ce acte am nevoie ca sa pot vinde!
Nu am nevoie de o fabrica pentru lapte sau alte d-astea!
Ma duc la magazin si cumpar ingredientele de care am nevoie(fara prafuri sau alte d-astea).

| xlr8rq1 explică:

Mai Mihaidavidoglu1954, tu nu intelegi ca nu am nevoie decat de autorizatie d-aia?! ingredientele de care am nevoie le iau de la mega image!
nu imi trebuie nici camion nici tractor nici nimic! am tot ce imi trebuie in casa si la mega image-ul de la colt!