| Cristi151 a întrebat:

Salut,
Am 17 ani si am permis categoria B1.
Vreau sa va intreb daca pot conduce Fiat 126. Eu zic ca ma incadrez deoarece are 550 kg (am gasit) si un motor de 594 cm3 si CA TREBUIE SA DEPASEASCA 50 km/h.

Legislatia : l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

Funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti s-o conduci, Codul rutier a fost modificat si tu ai gasit prevederea inainte de modificare.
De la 19.01. 2013 nu mai exista subcategorii, ci doar categorii si la B1 se prevede, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Dupa cum vezi se prevede doar greutatea si puterea motorului si la Fiat 126 puterea motorului este de 24 CP, respectiv cca 18 kW.

1 răspuns:
| soluțiedeneuron a răspuns:

Da, poți să o conduci.