| omgxlykexrawr a întrebat:

Salut am 17 ani stau si fara prieteni de 2-3 ani crying locuiesc intr-o tara numita germania aici nu pot sa imi fac prieteni pentru ca nu pot invata limba germana iar scoala am gatat-o chiar daca stiu putina germana si stiu engleza am incercat sa fac unele conversati dar se uita la tine oameni de aici de parca ar zice ce vrea idiotul asta ma simt atat de singur nu maaai pootcrying(( e greu sa stai toata ziua singur doar cu familia sa nu ai nici un prieten cu care sa te joci sau mai stiu eu sa stai sa povestesti pana seara pe afarasad si parinti mei nu vor sa ne intoarcem in romania? ce sa fac simt o durere sufleteasca sad

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Landul, localitatea şi să văd ce pot face. În doi trei ani cred că ai învăţat că nemţii nu vorbesc aşa aiurea cu orice necunoscut.

| Leocerba a răspuns:

Pe termen scurt, ti-ar fi de ajutor sa dai de romanasi plecati si ei in Germania.sunt multi.
pe termen lung, sa dai de romanasi nu-i un castig, vei regresa la germana vorbita curent, daca nu faci un efort mare.

| Mariaa20 a răspuns:

Pai eu zic sa iei niste cursuri de limba germana. dar intrebaarea este iti place in germania? daca da eu zic sa ramai si sa iei niste cursuri. daca nu convingeti parintii.deci cel mai bine ia niste cursuri.si incetu cu incetu o sa-ti faci prieteni sau o iubita chiar

| terra2009 a răspuns:

Www.terralinguas.com

este un site unde iti poti improspata limba engleza, americana! este si optiunea de engleza britanica, dar situl este original american! nu ai nimic de pierdut, gratis si sunt mai multe limbi straine daca vrei sa inveti sau doar sa cauti anumite cuvinte

aici poti invata germana simplu, incearca