| Nebunu54 a întrebat:

Eu locuiesc in Germania de aproape o luna, si cam nu sunt motivat mental pentru a invata limba Germana, sugestii cum ma pot sustine mental?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca esti elev, limba o vei invata la scoala. Ai un an scolar de a prinde germana si o vei invata, chiar daca acum ti se pare imposibila. Eu la aproape 40 de ani am invatat germana (locuiesc de aproape 4 ani in Germania), tu ca si copil, nu poti? Incearca sa lasi stresul si sa fi mai pozitiv, orice inceput in viata intr-o tara straina este greu, trebuie sa ai si vointa pentru asta, caci fara ea, vei fi considerat un nimic si mai rau iti vei face.
La scoala iti vei face colegi noi, cu ei poti exersa, tu le poti invata cuvinte romanesti, ei germana, ca sa o iei sub forma de joaca. Apoi profesorii stiu exact cum sa ia fiecare copil in parte, au experienta de ani de zile cu auslanderii adica cu emigrantii care nu stiu limba germana. Curaj si nu te stresa pentru nimic, nu a murit nimeni din asta!
Succes!

P.S. Exista lectii pentru incepatori pe Youtube, ai putea invata si extra de acolo, pe langa ceea ce faci la scoala, te va ajuta mult.

Fruntea sus! Succes!

| RAY a răspuns:

Motiveazate ca fara limba Germana nu poti comunica, nu poti reusi in prea multe, daca cunosti poti un loc de munca mai bun, o prietena in viitor, nu sta in casa iesi afara si vezi de un prieten si comunica cu el, vezi de un curs

| devilshelp a răspuns:

Cel mai bine te motivezi daca iti faci iubita/prieteni ca sa poti comunica cu ei. Si eu am fost in aceeasi situatie si inca sunt aproximativ. Fa-ti un prieten roma (poti si german, dar ma gandeam ca ti-ar fi mai usor sa comunici cu un roman) cu care sa te intelegi si iesi pe afara cu el si grupul lui. Gaseste o melodie in germana care iti place si tradu-o. Cu timpul te vei obisnui. Si cand spun cu timpul ma refer la un an cel putin (in cazul meu. Tie poate iti va fi mai usor). Prieteni nu iti garantez ca iti vei face din prima, dar merita sa incerci. Sau descarca-ti aplicatii din alea care te ajuta sa inveti alta limba. Bafta si daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva poti sa-mi dai mesaj in privat happy

| Nebunu54 explică:

Sunt Clasa a 7-a, am 13 ani si sunt in situatia de a fi depresat, ma puteti ajuta?