| Decster a întrebat:

Am o intrebare, daca la biliard bag bila alba, eu-s cu cele albe? Adica sunt din alea pe jumatate colorate, iar celelalte complet colorate. Dar unde sunt restul de albe? M-am apucat recent si chiar nu am nicio vaga idee despre acest joc. Ma puteti lamuri va rog?

2 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Fii atent la tăticu' : Începe jocul, unul din jucători sparge, daca a intrat o bila in gaură ( de ex o bila complet colorată) el trebuie sa mai dea odată si să bage încă o bila de acelasi fel. Si ca să iti vina mai usor cele colorate complet se numesc pline si cele care au si alb se numesc jumătăți.

| 27r a răspuns:

laughing))) bila alba este doar cea pe care o folosesti sa bagi celelalte bile (spartele - cele pe jumatate colorate sau pline - cele colorate in totalitate) in gaura. Daca bagi bila alba, asta inseamna ca celalalt jucator poate sa puna mana pe ea (ceea ce este otherwise interzis in joc) si sa o puna unde vrea el. De asemenea, daca bagi o bila de-a ta si bagi si bila alba in acelasi timp, asta inseamna si ca nu mai poti sa dai inca o data. Sper ca te-am lamurit ^^