| dani112 a întrebat:

Cum functioneaza o masa de biliard adica cum bila alba ajunge intr-o parte si celelalte in alta parte?

Răspuns Câştigător
| krysstal a răspuns:

Nu te lua dupa astia, plan inclinat pe naiba(masa e perfect dreapta), bilele au aceeasi marime numai k bila alba este cea mai grea dintre toate, de asta bila alba se duce intr-o parte si celelalte in al; ta parte.Daca Tu te referi atunci cand o bagi in gaura, k le gasesti in orificii separate. Daca e vorba de atunci cand lovesti alt bila cu bila alba, conteaza transferul de energie de la bila alba la bila care este lovita, si depinde unghiul cu care loveste alta bila. Daca cu bila alba, lovesti alta bila perfect perpendicular, bila alba se opreste din cauza ca in acxest caz se transfera toataenergia catre bila lovita, alba nemaiavand energie. funda?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| vasile1 a răspuns:

Tu dai cu tacul in bila alba, ii dai un impuls, o forta, iar bila alba se loveste de alta bila caruia ii transfera acea forta.
Din cate imi amintesc o sa faci asta in clasa a 9a

| gabylegionarul a răspuns:

Functioneaza pe principiul planurilor inclinate, iar bila alba e putin mai mica.