| Andreeaa245 a întrebat:

Am o problema, deci de ceva timp ma mănâncă capul și nu stiu de ce. Chestia e ca intr-o zi m-am trezit și m-am uitat in oglinda și am găsit un fel de musculiță pe vârful capului și ma gândeam ca poate am păduchi. Ziua următoare mama și tata m-au controlat de 3 ori și s-au uitat in capul meu și nu mai aveam nimic in cap. Apoi mi-am cumpărat o soluție pentru păduchi și un pieptane special ca sa le folosesc preventiv in caz ca poate am, am folosit șamponul și m-am pieptănat in tot capul și rămăsese absolut nimic pe acea perie, adica nu aveam niciun păduchi nicăieri! Și totuși ma mănâncă capul foarte tare, am găsit și musculita aceea in par care semăna cu un păduchi, dar după nu mai aveam nimic in par! Ce se intampla?

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Poate ai vreo dermatita. Poate esti alergic la samponul pe care il folosesti. Iti recomand sa mergi la medicul dermatolog.

| anonimg a răspuns:

Înseamnă că se dezvoltă inteligența. happy
Mâncărimea de pe cap poate apărea din mai multe motive:
1. Apariția unui coș
2. Folosirea unui șampon cu acțiune intensă asupra scalpului.
3. Alergie la detergentul cu care a fost spălată fața de pernă; sau nu a fost limpezită suficient de bine.
4. Anumite medicamente care au ca efect secundar mâncărimea.
5. Părinții să meargă la medicul de familie și să îți verifice glicemia.
Dacă toate cele de mai sus sunt ok, atunci chiar e semn că se dezvoltă inteligența. happy